Do unikátního světového projektu se zapojí i Ostrava

Kolik škodlivin vdechne Ostravan, když jde po ulici? V Ostravě odstartoval ojedinělý evropský projekt zkoumající znečištění s pomocí obyvatel a miniaturních měřicích přístrojů s nejmodernějšími technologiemi. Informovala nás o tom šéfka projektu Alena Bartoňová z Norského institutu pro výzkum ovzduší.

Za vším stojí projekt Citi-Sense, kterého se Ostrava účastní s dalšími osmi světovými městy. Cílem projektu je zapojit veřejnost do sledování kvality ovzduší. Projekt vyhlásila Evropská komise a odstartovala jej ve Španělsku, Skotsku, Srbsku či Norsku. Vědci mají k dispozici 12 milionů eur a chtějí zjistit skutečnou zátěž obyvatel způsobenou znečištěným ovzduším a promítnout ji na jednotlivce.

»Běžná monitorovací síť ukáže jen průměr. Ale nedává obraz o tom, kolik škodlivin člověk do sebe dostane, když jede na kole, jde podél frekventované silnice nebo se pohybuje na zahradě svého domu. Znečištění ovzduší přitom není homogenní, « říká Bartoňová. Podle ní je přímý dopad na jednotlivce, zjištění míst s největším znečištěním a také zapojení občanů do těchto aktivit smyslem čtyřletého výzkumu.

Přímé zapojení obyvatel

Tým vědců se zaměří například na ostravský obvod Radvanice a Bartovice, který leží v sousedství hutního kolosu ArcelorMittal. »Záměrem je rozmístit tam síť senzorických zařízení, která změří konkrétní znečištění. Rozmístíme je tam za účasti místního občanského sdružení Vzduch, budou na zahradách i dalších místech. V soukromí lidí, « vysvětluje koordinátor české účasti na projektu Ivan Gabal.

První série spolehlivých výsledků bude k dispozici do dvou let. Evropská unie přispívá částkou 8,9 milionu, zbytek dofinancovává třicítka firem a institucí z Evropy, Austrálie a Jižní Koreje. Pro Ostravu to znamená, že bude vůbec poprvé relevantně zařazena do evropského kontextu.

Mnoho si aktéři slibují také od přímé účasti lidí.  »Když lidé pochopí, že také svou činností, tím, kde pracují, co dělají, také k problému přispívají, usnadní to také řešení. Lidé musí dostat kvalitní informace a uvědomit si, že ovzduší se jich týká jako těch, kteří škodliviny vdechují, ale i těch, kteří je produkují, « vysvětluje Bartoňová.

Českou republiku v projektuje zastupuje ČVUT a Akademie věd ČR.

(km)

Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

29. 10. 2012  (km)