Žádost o pomoc při pátrání

V arménské metropoli neutichají každodenní demonstrace. Po demonstracích opozice požadujících rezignaci premiéra Pašinjana a demonstracích na podporu Pašinjana vyšli do ulic města příbuzní pohřešovaných vojáků.

Ve snaze najít alespoň nějakou informací o pohřešovaných příbuzných v průběhu bojů, v oblastech, které nyní patří Ázerbájdžánu, demonstranti protestovali před hlavní budovou Ministerstva obrany Arménie. Hlavním požadavkem shromážděných bylo poskytnutí informací o nalezených ostatcích během pátrací operace. Později skupinu příbuzných přijal premiér Nikol Pašinjan.

Druhý den se příbuzní obětí shromáždili před ruským velvyslanectvím v Arménii. Napsali kolektivní dopis ruské vládě s žádostí o pomoc při hledání jejich příbuzných. V otevřenem dopisu padla i takováto slova:

»Mé jméno je Nana Geruniová. Jsem dcera akademika Parisa Мisakoviče Geruniho. Nyní nastala pro mou zemi, pro Arménií, těžká doba. Obracím se k Vám ve starostech o válečné zajatce, kteří jsou na ázerbájdžánské straně. V síti se každý den objevují videa, kde se ukazuje výsměch nad válečnými zajatci a civilisty, mezi nimiž jsou starší lidé. Práce Červeného kříže a dalších příslušných organizací až tak moc na výsledku nemění.

Vladimire Vladimiroviči (Putine), vím, že můžete vyřešit tuto otázku s panem Alijevem, když poslední výroky o přátelství ve světě národů budou podpořeny činy.«

Shromáždění v Arménii doprovází rezignace členů vlády. Po třístranné dohodě víc než polovina z dvanácti členů vlády podala demisi. Mezi nimi jsou ministr hospodářství, školství, vědy a sportu, obrany, práce a sociálních otázek, pro mimořádné situace a zahraničních věcí.

Oleksandr NAUMOV

1. 12. 2020  Oleksandr NAUMOV