Izrael zbídačil obyvatele Pásma Gazy

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů (367 miliard korun). Zbídačila dva miliony lidí, kteří v pásmu žijí, a přispěla k růstu nezaměstnanosti.

Uvádí se to ve zprávě, kterou zveřejnila OSN a jež se zabývá situací v pásmu od doby, kdy se tamní vlády ujalo hnutí Hamás. Dokument vznikl v organizaci zvané Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), pokrývá období mezi lety 2007 a 2018 a podle agentury AP je to jedna z nejpodrobnějších analýz situace v pásmu. Izrael zavedl blokádu na své hranici podobně jako Egypt na své s cílem kontrolovat pohyb lidí i zboží. S Hamásem od roku 2007 svedl tři války, nejničivější byla ta poslední v roce 2014, při níž přišlo o život přes 2000 Palestinců, a vznikly ohromné materiální škody. Izrael stále trvá na tom, že je třeba nepřátelskému Hamásu bránit v budování jeho vojenských kapacit. Kritici ale postup Izraele označují za kolektivní trest.

Pásmo Gazy trpí nedostatkem pitné vody a výpadky elektřiny, jeho občané nemohou volně vycestovat. »Výsledkem je zhroucení téměř celé lokální ekonomiky, její izolace od ekonomiky na druhém palestinském území i od té světové,« stojí ve zprávě. Za celé jedenáctileté sledované období pásmo zaznamenalo ekonomický růst 4,8 %, obyvatel tam přibylo 40 %. Míra nezaměstnanosti v roce 2006 činila 35 %, v roce 2018 už 52 %. Za chudé se dalo v roce 2007 považovat 39 % občanů pásma, v roce 2017 pak 55 %. Na základě propočtů založených na ekonomickém vývoji do roku 2007 UNCTAD došla k závěru, že bez blokády by v roce 2017 bylo v chudobě jenom 17 % obyvatel.

[o]

Izrael dlouhodobě obviňuje OSN ze zaujatosti při posuzování jeho sporů s Palestinci. Zpráva UNCTAD se zmiňuje o raketových útocích, jimiž radikálové z pásma ohrožují civilisty v Izraeli. »Palestinští bojovníci musejí tyto útoky okamžitě ukončit,« stojí v dokumentu.

Izraelské ministerstvo zahraničí s dokumentem nesouhlasí, mluvčí Hamásu Házim Kásim naopak prohlásil, že dokument »zobrazuje velikost izraelského zločinu«. »Tato blokáda je válečný zločin, který v pásmu přivedl ke zhroucení veškeré služby. Ty údaje také svědčí o tom, jak je svět vůči této nelegální blokádě bezmocný,« dodal.

Skupina izraelských ochránců lidských práv Giša uvedla, že ukončit blokádu je »morální a právní povinnost, protože cena, již za ni Palestinci platí v podobě ztraceného času, příležitostí a odloučení od svých blízkých, je nevylíčitelná«.

Izrael obsadil Pásmo Gazy stejně jako Západní břeh Jordánu v roce 1967, z pásma se v roce 2005 stáhl, ale Západní břeh Jordánu stále okupuje a staví tam židovské osady. UNCTAD vyzvala k ukončení blokády s tím, že Izrael musí zajistit tomuto území volný obchod a jeho obyvatelům volný pohyb. Svět pak vyzvala k vytvoření tlaku na usmíření Hamásu s palestinskou samosprávou, která vládne Západnímu břehu Jordánu.

(čtk)

1. 12. 2020  redakční zpráva