Srbsko Černohorcům ukázalo akt síly

Srbsko se ještě v neděli večer zřeklo původně ohlášeného vyhoštění černohorského velvyslance, což měla být klasická odveta za rozhodnutí černohorského ministerstva zahraničí prohlásit srbského velvyslance v Podgorici za nežádoucí osobu.

Změnu rozhodnutí ohlásil přitom před novináři přímo srbský prezident Aleksandar Vučič, uvedla agentura TASS. »Byl to můj nápad. Dlouho jsem se nad tím rozmýšlel a požádal jsem Anu (předsedkyni vlády Anu Brnabičovou) a Nikolu (ministra zahraničí Nikolu Selakoviče), jakkoli Selakovič postupoval podle pravidel vídeňské úmluvy tak, jak má postupovat svrchovaný stát. Ale soudím, že život a vztahy mezi sousedy a přáteli jsou mnohem důležitější než konvence. Můžeme tím, že se zřekneme vyhoštění černohorského velvyslance, předvést nikoliv naši slabost, ale naši sílu,« prohlásil srbský prezident s tím, že toto rozhodnutí z jeho iniciativy schválila i srbská vláda. »Udělali jsme správnou věc pro naše země. Nesmíme se chovat jako dva berani. Předvedli jsme, že chceme přátelské, dobré, bratrské vztahy,« zdůraznil.

[o]

Premiérka Brnabičová podle TASS v neděli prohlásila, že po jednáních s šéfem státu Srbsko nevyhostí černohorského velvyslance, přestože v sobotu ministerstvo zahraničí označilo velvyslance Tarzana Miloševiče za nežádoucí osobu.

Stalo se tak poté, co černohorské ministerstvo zahraničí nesmyslně a prakticky bezdůvodně obvinilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče z vměšování do vnitřních věcí Černé Hory.

Kopání kolem sebe

Toto rozhodnutí odstupující černohorské vlády kritizoval podle ČTK pověřený černohorský premiér Zdravko Krivokapič, jehož prosrbská vláda se má v příštích dnech ujmout moci, uvedla agentura AP. Vyhoštění velvyslance podle Krivokapiče neodpovídá duchu evropanství ani dobré spolupráce mezi spřátelenými státy, ale odstupující režim se jen do poslední chvíle snaží prohloubit rozdělení společnosti…

(rom)

1. 12. 2020  (rom)