Poničené pomníky rudoarmějců

V části Zábřeh městského obvodu Ostrava-jih v části Břehy byl 5. ledna poničen kamenný památník věnovaný rudoarmějcům padlým při osvobozování Ostravy v dubnu 1945. Redakci o vandalském činu informoval zastupitel obvodu Ostrava-jih Josef Graňák (KSČM).

Graňák o skutečnosti v sobotu zpravil starostu obvodu Ostrava-jih a Policii ČR, jejíž vyšetřovatel se dostavil na místo a situaci zadokumentoval. Graňák současně podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Technické služby obvodu Ostrava-jih již v sobotu památník částečně očistily, protože byl očouzený a částečně ohořelý. Na uvedení do původního stavu se dále pracuje.

S tímto činem se váže video zavěšené na serveru YouTube. Za dramatické hudby začíná záběry ze vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa. Pak je na videu s datem 5. ledna 2021 vidět zahalená tmavá postava s kapucí, která omotá kolem památníku sovětských vojáků vlajku Ruské federace a na zem hodí vlajku Sovětského svazu, obě pak zapálí. Obraz hořících vlajek doprovázejí slova »Tak pojďme zapálit pochodně!« a »Neplatíme svobodou!«. Na závěr je uvedeno »Český národní korpus«. Na video byla policie také upozorněna.

»V tomto volebním období na radnici obvodu Ostrava-jih vládne koalice hnutí ANO, ODS a hnutí Ostravak. A musím uznat, že při výročí osvobození Ostravy jsou všechny památníky věnované osvoboditelům od fašismu v naprostém pořádku. Starají se o ně celoročně,« řekl uznale komunistický zastupitel s tím, že památník bude jistě uveden do původního stavu. Komunisté, jak je tradicí, také ke všem ostravským památníkům souvisejícím s osvobozením města od fašismu a nacismu v roce 1945 pravidelně pokládají květiny.

Na Olšanech také řádili vandalové

V Praze na Olšanských hřbitovech na Čestném pohřebišti bylo o víkendu poškozeno 11 náhrobků padlých rudoarmějců (na snímku). Informoval o tom přes sociální sítě místní občan, který se sem chodí pravidelně dívat na probíhající opravy náhrobků. Když viděl poškozené náhrobky, oznámil to městské i státní policii. Na jedenácti hrobech rudoarmějců, padlých v květnu 1945 v Pražské operaci při osvobozování Prahy, jsou strženy hvězdy a znaky zkřížených praporů.

Redakce požádala o vyjádření Policii ČR pro Prahu 3 - Žižkov, Velvyslanectví Ruské Federace a osobu, která čin nahlásila.

Předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová také požádala o vyjádření Správu Olšanských hřbitovů na Praze 3. Redakce Haló novin situaci nadále sleduje.

(mh, brom)

FOTO - Haló noviny/Roman BLAŠKO

12. 1. 2021  (mh, brom)