Do víkendu žaloba na NATO

Severoatlantická aliance by podle srbských médií mohla do konce tohoto týdne čelit žalobě kvůli použití uranem mírně obohacené munice při bombardování v bývalé srbsko-černohorské Jugoslávii na jaře 1999.

Žaloba se týká obvinění, že tato munice způsobila u lidí onemocnění rakovinou. Bělehradský deník Večernji list včera napsal, že srbský advokát Srdjan Aleksič se svým italským kolegou Angelem Fiore Tartagliou hodlají žalobu podat u bělehradského soudu ještě před víkendem. Podána má být jménem jednoho příslušníka srbských ozbrojených sil žijícího v srbské metropoli. Podle Aleksiče tento muž v důsledku bombardování municí obohacenou uranem onemocněl rakovinou. Advokát rovněž uvedl, že do konce ledna by měly následovat obdobné žaloby u soudů v Novém Sadu, Kragujevaci, Niši a ve Vranji.

[o]

Aleksič sdělil, že tyto první žaloby se budou týkat výhradně příslušníků ozbrojených sil, kteří se v roce 1999 nacházeli v bombardovaných oblastech bez odpovídající ochranné výbavy a rovněž konzumovali kontaminované jídlo a vodu. Teprve po nich mají následovat žaloby nemocných civilistů z Kosova a jihu Srbska.

Srbský advokát žaloby připravil ve spolupráci s Italem Tartagliou. Ten u italských soudů vyhrál několik takových soudních sporů jménem ochořelých italských vojáků, kteří byli po válce v letech 1998-1999 v Kosovu nasazeni v rámci mezinárodních sil. Bělehradskému soudu bude podle Aleksiče předloženo více než 70 rozsudků italských soudů a na 180 důkazních prostředků, včetně posudků italské expertní komise.

(čtk)

13. 1. 2021  (čtk)