V Kapitolu řádili bývalí žoldáci

Kdysi přísahali, že budou bránit americkou ústavu, 6. ledna ale ve jménu bývalého prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu a přerušili schvalování výsledků voleb. Americký veřejnoprávní rozhlas NPR zjistil, že téměř pětina lidí obviněných v souvislosti s nepokoji v sídle Kongresu má podle dostupných informací zkušenosti se službou v US Army.

Závěr vychází z analýzy armádních záznamů, dokumentů předložených soudům, zpráv médií i profilů na sociálních sítích. V součtu podle NPR tyto informace nasvědčují tomu, že nejméně 27 ze 140 dosud obviněných buďto jsou příslušníky ozbrojených sil, nebo v nich v minulosti působili. NPR podotýká, že podle amerického úřadu pro sčítání lidu tvoří armádní veteráni sedm procent dospělých Američanů.

Jako při bojových operacích

O značném zastoupení veteránů či aktivních členů bezpečnostních složek v davu Trumpových příznivců, kteří vtrhli do Kongresu, se spekulovalo prakticky od samého počátku. Podle některých svědectví účastníci nepokojů používali jisté vojenské taktiky včetně posunků, kterými se američtí vojáci dorozumívají při bojových operacích…

Působení v armádě USA za sebou měla i Ashli Babbittová, kterou 6. ledna při pokusu o překonání barikády uvnitř Kongresu zastřelil člen policejního sboru Kapitolu. Bývalá příslušnice letectva se ve věku 35 let stala jednou z několika obětí chaotických událostí. Zraněním v nemocnici podlehl i jeden policista, další tři dny po násilném protestu spáchal podle ČTK sebevraždu.

Mezi obviněnými veterány se značná pozornost soustředí na 53letého Larryho Rendella Brocka, který při nepokojích pronikl až do jednacího sálu Senátu, kde byl vyfocen ve vojenské helmě a »taktické vestě« a s plastovými pouty v ruce. Dokumenty předložené federálnímu soudu ukazují, že Brock na přelomu roku ve facebookových příspěvcích psal o nadcházející »občanské válce« a o »krádeži« prezidentských voleb.

»Nacházíme se nyní pod okupací nepřátelské vládnoucí síly… Nevidím žádný rozdíl mezi tím, když se skupina Američanů zmocní moci a vlády bez jakýchkoli ohledů na ústavu, a okupantskou silou čínských komunistů, která dosáhne stejného cíle,« napsal Brock 31. prosince.

(rj)

23. 1. 2021  (rj)