Nejstarší literární soutěž na světě

Už 55. ročník nejstarší literární soutěže na světě Ars Poetica - Puškinův památník 2021 pořádaly v sobotu on-line Katedra ruského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (PdF MU)a Ruské centrum v Brně.

V období koronavirové pandemie se soutěž konala poprvé distančně na webu v koordinaci Lucie Kleinové a Taťjany Savčenkové z PdF MU. Účastníky, kteří do soutěžního klání zaslali své umělecké videopříspěvky s vystoupením, a šest desítek diváků či posluchačů připojených na webu pozdravil generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Alexandrovič Kalačev.

Hodnotitelskou část uvedli studenti pedagogiky MU Iva Táborská (zpěv) a Matěj Bok (klavír) a později ji uzavřel virtuózní hrou na klavír studující budoucí učitel Vojtěch Antoš. V oborech slovního nebo hudebního projevu hodnotila účinkující odborná porota, zvlášť studenti 3. ročníku bakalářského studie pedagogiky, a také Generální konzulát RF, který udělil ceny za recitaci Kristýně Kuchařové ze Stojanova gymnázia ve Velehradě a za zpěv Martině Růžkové z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm. Výsledková listina je na webu Katedry ruského jazyka PdF MU.

Mezi soutěžícími v recitaci v ruštině zabodovali např. Tomáš Jiřík z Ekogymnázia v Brně a Žaneta Blažková z Gymnázia ve Velkých Pavlovicích. V kolektivní recitaci se osvědčili mj. gymnazisté z Velkých Pavlovic, Blanska i Tišnova. V kategorii hudebních projevů upoutal zpěvem třeba Filip Kočař z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha (i svým podáním písně Podmoskovnyje večera). Rovněž Tereza Tučková z FF MU, která svůj vokální projev v ruštině doprovodila hrou na cimbál. Za doprovodu cimbálu a kytary poutavě účinkovala též Veronika Miklová z velehradského gymnázia.

(vž)

13. 4. 2021  (vž)