Ve Vietnamu volby do Národního shromáždění

V neděli 23. května téměř 70 milionů vietnamských voličů hlasovalo pro zvolení poslanců do 15. Národního shromáždění a Lidových rad na všech úrovních na období 2021-26.

Volby proběhly v tom nelehkém kontextu, že Vietnam čelí ožívající a šířící se epidemii COVID-19 v mnoha lokalitách s více než 2000 novými infekcemi od konce dubna do současnosti. Aby byla zajištěna bezpečná volba, Vietnam provedl drastická preventivní a kontrolní opatření kvůli nemoci COVID-19, zejména zajištění postupů prevence epidemie ve volebních místnostech - jako jsou nošení roušek a respirátorů, udržování odstupu či desinfekce rukou.

Jedná se totiž o důležitou politickou událost pro vietnamský lid, aby vyjádřil svůj hlas zaměstnancům ve vedení země a posílil místní státní aparát. Při těchto volbách se volilo 500 poslanců Národního shromáždění, téměř 4000 zástupců Lidové rady na úrovni provincie, více než 20 000 zástupců Lidové rady na okresní úrovni a více než 240 000 poslanců Lidové rady na úrovni obce, tedy zároveň obdoba našich komunálních voleb.

Zejména se ale konaly 15. volby do Národního shromáždění poté, co se koncem ledna konal XIII. sjezd Komunistické strany Vietnamu. Očekává se proto, že se nové národní shromáždění připojí k vládě a straně při plánování a provádění domácích i zahraničních politik za účelem realizace cílů stanovených XIII. sjezdem strany, zejména s cílem proměnit Vietnam v rozvinutou zemi uprostřed 21. století.

Tygr

Vietnam je v současné době jednou ze zemí s nejrychlejším ekonomickým růstem na světě a je stále více integrován do globální ekonomiky. Vietnam také podepsal 16 dohod o volném obchodu, včetně komplexní a progresivní dohody o trans-tichomořském partnerství (CPTPP) a dohody o volném obchodu mezi Vietnamem a Evropskou unií (EVFTA). Předpokládá se zejména, že EVFTA vytvoří hybnou sílu, která přispěje k podpoře obchodních vztahů mezi Vietnamem a EU, včetně České republiky.

V posledních letech se tradiční vztah přátelské spolupráce mezi Vietnamem a ČR neustále upevňoval a posiloval v oblastech politiky, hospodářství, obchodu, bezpečnosti a obrany. To jasně dokazují návštěvy na vysoké úrovni mezi vedoucími představiteli obou zemí, včetně návštěvy českého prezidenta ve Vietnamu v roce 2017 či návštěvy předsedy Vietnamského národního shromáždění v ČR v roce 2017. Do České republiky pak v roce 2019 přicestoval vietnamský předseda vlády.

Komunita a tradiční partner

Vietnamská komunita v České republice se zejména stále více hluboce integruje do hostitelské společnosti a funguje jako důležitý most při zlepšování porozumění a solidarity mezi oběma národy.

Česká republika považuje Vietnam za tradičního partnera v jihovýchodní Asii a bránu k podpoře kooperativních vztahů se zeměmi ASEAN. ČR proto aktivně podporovala kandidaturu Vietnamu na pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na období 2020–21 a ratifikaci dohody EVFTA Evropským parlamentem. Je pozoruhodné, že hned po ratifikaci dohody EVFTA EP počátkem roku 2020 byla PSP ČR jedním z prvních parlamentů členských států EU, které ratifikovaly dohodu o ochraně investic mezi Vietnamem a EU (EVIPA).

V nadcházející době se očekává, že se vztah mezi oběma zeměmi vyvine do nové výšky, protože dohoda EVFTA již vstoupila v platnost.

Roman JANOUCH

 

 

23. 5. 2021  Roman JANOUCH