Meeks Bidenovi: Zrušte sankce vůči Kubě

Šéf zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Gregory Meeks v pondělí vyzval amerického prezidenta Joe Bidena, aby zrušil ekonomické sankce zavedené vůči Kubě jeho předchůdcem Donaldem Trumpem.

Řekl to v souvislosti s čerstvými protivládními protesty na Kubě, jejichž hlavní příčinou je zoufalá ekonomická situace Kubánců, k níž americké sankce výrazně přispěly, zejména v kombinací s dopady pandemie COVID-19.

Agentura EFE nicméně mezitím napsala, že v pondělí nebyly hlášeny žádné větší incidenty vzhledem k velkému nasazení policie v ulicích Havany a vzhledem k omezení internetu vládou.

[o]

»Kubánci čelí velkým problémům… i kvůli přísným sankcím zavedeným Trumpovou administrativou,« prohlásil Meeks. »Vyzývám prezidenta Bidena, aby zmírnil utrpení na Kubě a zrušil sankce z Trumpovy éry,« dodal demokratický šéf zahraničního výboru. Biden v pondělí uvedl, že USA podporují kubánský lid a jeho požadavky na dodržování lidských práv. Neřekl ale podle ČTK, zda změní tvrdou protikubánskou linii obnovenou Trumpem.

Podle agentury AFP nicméně kubánské protesty zřejmě přimějí Bidena, aby Kubu zahrnul do priorit své zahraniční politiky. S jeho nástupem do úřadu mnozí Kubánci, včetně tamní vlády, očekávali, že se Biden vrátí k oteplování vztahů, které zahájil před lety Trumpův předchůdce Barack Obama.

Levicový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador (AMLO) v pondělí také kritizoval americké ekonomické sankce i obchodní embargo, které vůči Kubě USA zavedly už v 60. letech ve snaze svrhnout tehdy nový Castrův režim. To se jim ale nepodařilo.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v neděli vystoupil v televizi, kde z protivládních protestů obvinil Spojené státy a vyzval příznivce kubánské vlády k revolučnímu boji, konkrétně k »obraně revoluce« v ulicích. Do ulic pak vyšly i stovky jeho příznivců, kteří nesli fotky zesnulého revolučního vůdce Fidela Castra a křičeli protiamerická hesla.

(rj)

14. 7. 2021  (rj)