Zadrženi obchodníci s lidmi

Policisté při rozsáhlé mezinárodní policejní operaci pod záštitou Interpolu zadrželi 286 osob podezřelých z obchodování s lidmi nebo z převaděčství z celkem 22 organizací.

Na operaci Liberterra se na začátku července podílely bezpečnostní složky ze 47 zemí. Zátahu předcházelo přes půl milionu kontrol na hraničních přechodech na letištích a na klíčových místech vybraných tajnými službami, informoval v pondělí Interpol. Policisté během operace osvobodili 430 osob, které byly oběťmi obchodníků s lidmi.

»Operace Liberterra představuje pětidenní pohled na situaci v mezinárodním obchodu s lidmi a pašování a ukázku toho, jak se nadnárodní a vysoce organizované zločinecké sítě zaměřují pouze na jedinou věc: na zisk,« uvedl Jürgen Stock, generální tajemník Interpolu, největší policejní organizace na světě se sídlem ve francouzském městě Lyonu.

Záchrana a pomoc

Policisté z rukou obchodníků s lidmi zachránili 430 osob a objevili na 4000 migrantů bez potřebných povolení z celkem 74 zemí. Velká část z nich potřebovala zdravotní a psychologickou pomoc. Zpráva Interpolu zdůrazňuje, že převaděči lidí se soustředili výhradně na zisk a nebrali ohledy na bezpečnost a zdraví migrantů.

Několik migrantů podle zprávy nepřežilo zpackaný pokus o nelegální přechod hranic v Chorvatsku a v Nikaragui. Ve Slovinsku lidi, kteří chtěli přejít hranici, převáželi ve psích boudách. Migranti v Řecku uvedli, že za čtyřhodinový přejezd přes zemi zaplatili převaděčům 2000 eur (51 400 korun) za osobu.

Úřady začaly vyšetřovat 60 nových případů falšování osobních dokladů a krádeže identity, které jsou klíčové pro pašování lidí přes hranice. V rámci operace Liberterra policie v Tanzanii zadržela ugandského řidiče, který převážel 169 falešných pasů. Ve Španělsku zadrželi pašeráky, kteří do země vozili po moři migranty z Alžírska. Lidi z Afghánistánu a Pákistánu pašovala do Řecka severomakedonská zločinecká skupina. V rámci operace se zatýkalo také v Kolumbii, Ekvádoru nebo Súdánu.

(čtk)

29. 7. 2021  (čtk)