Čeští vlastenci proti sudeťáckému »lžipochodu«

S podmínkou vítali v sobotu v Brně členové českých vlasteneckých organizací účastníky pochodu potomků po 2. světové válce odsunutých brněnských a sudetských Němců a jejich českých kamarádů zejména z řad členů a příznivců KDU-ČSL a ČSSD.

Stovka účastníků pochodu z Pohořelic do starobrněnského augustiniánského opatství k ukončení festivalu Meeting 2021 na protest proti odsunu brněnských Němců v květnu r. 1945 do Rakouska se setkala s protestním shromážděním proti tzv. Pouti smíření 2021. V Brně před Mendlovým náměstím je členové českých vlasteneckých organizací vítali s transparenty a praporem Klubu českého pohraničí. Např. s nápisem: »Přišli jste se omluvit za vlastizradu ČSR a zločiny svých předků? Pak vítejte! Jinak se otočte a vraťte se ‚domů do Říše‘«.

Němcům už se omluvili

Už proto, že čs. představitelé se Němcům za poválečný odsun sudetských Němců z Československa z rozhodnutí spojeneckých vítězných mocností už oficiálně omluvili. Avšak dosud třeba představitel Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt (který letos v Brně na Pouti smíření chyběl) a představitelé Německa se Čechům oficiálně neomluvili ani náhodou za vyhnání 250 000 českých obyvatel z českého pohraničí sudety a wehrmachtem v r. 1938 a pak dalších 100 000 Čechoslováků z vnitrozemí. Ani za zabití 360 000 Čechů a Slováků v době hitlerovského Protektorátu Böhmen und Mähren. Nevadí jim vraždy Čechoslováků Ordnery a Freikorpsy. Nevadí jim, že jeden milion sto šedesát dva tisíce a šest set sedmnáct sudetských Němců dostalo od Hitlera medaili za zločin loupeže čs. pohraničí. Tedy statisticky každý třetí dospělý sudet byl vyznamenán Hitlerem za válečný zločin vůči ČSR.

[o]

Členové brněnské Městské rady Klubu Českého pohraničí, Kruhu vyhnaných z pohraničí, Vlasteneckého družení antifašistů, Levicového klubu žen, Výboru národní kultury, KSČM, Matice Čech, Moravy a Slezska, Společnosti česko-kubánského přátelství a jiných vlasteneckých organizací z Brna až po Moravskou Třebovou se ani letos nedočkali alespoň formální omluvy za zločiny jejich předků. Třeba za hrdelní zločiny, kterých se dopouštěli v brněnských Kounicových kolejích na svých sousedech, které tam popravili oběšením nebo zastřelením. A na jejich umírání se chodili vášnivě dívat fanatické německé matky se svými dětmi jako na divadlo po zakoupení vstupného. Těla popravených byla spalována a jejich popel používali nacističtí prominenti k hnojení svých zahrad. Celkem zde zabili asi 800 českých vlastenců. Někdy se udává i počet 1300 obětí.

Nelze měnit příčinu za následek

»Pokud chceme - a my určitě ano - žít v dobrých sousedských vztazích, pak je třeba tuto kapitolu dějin uzavřít. Není to však možné jednostranným gestem brněnských konšelů, kteří se na názor dosud žijících pamětníků a příbuzných obětí německého fašismu a nacismu neptali,« uvedli účastníci protestního shromáždění vůči tzv. Pouti smíření 2021. Vyjádřili též svůj nesouhlas s dezinterpretací tzv. »vyhnání« či »pochodu smrti« brněnských Němců v r. 1945. »Omluva patří obětem německého fašismu a ne jejich katům! Nelze měnit příčinu za následek. Brněnští konšelé se sudetským Němcům už omluvili, dočkáme se omluvy i od potomků bývalých československých Němců také my?« tázali se zástupci českých vlasteneckých organizací.

Protestního shromáždění proti tzv. Pouti smíření 2021 se zúčastnil i předseda Městského výboru KSČM v Brně Martin Říha. Naší redakci řekl: »Jako každý rok jsme byli připraveni k obhajobě historické pravdy. Letos jim akce moc nevyšla, účast byla velmi skromná oproti rokům minulým. Nás ale neubylo a stojíme hrdě na obraně vlasti a naší svobody, která byla vykoupena krví našich předků.«

Účastníky poutě německo-českého smíření pozdravili svými projevy a »smiřování« ocenili mj. český exministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník nebo první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (oba KDU-ČSL). »Milé krajany« z Německa a Rakouska brzy uvítá také Praha. V sobotu 7. srpna 2021 bude od 11 do 19 hodin česko-německý piknik na Vyšehradě v režii Sdružení Ackermann-Gemeinde.

Svůj k svému

Jiří Jaroš Nickelli ze Společnosti Ludvíka Svobody Brno komentoval pochod z Pohořelic do Brna (proti směru někdejšího pochodu odsunutých brněnských Němců do Rakouska) takto: »Sudeti a čeští kolaboranti pod záštitou Magistrátu města Brna (před volbami!!!) uspořádali pochod z Pohořelic do Brna, zakončený v areálu augustiniánů pod praporem Evropské unie! ‚Svůj k svému‘, pohrobci nacistů a tzv. sudetoněmců se šli tzv. ‚smiřovat s Čechy v Brně‘, které představovali exponenti stran demobloku a radniční funkcionáři. Letos jim koronavirus nepřál, nemohli sehnat do houfu povinně školní třídy (tím je o hanbu méně).

Vlastenecké organizace vyslaly své zástupce k protestu proti ‚lžipochodu‘ opředenému poválečným mýtem od zrádce ČSR a protivníka prezidenta republiky Eduarda Beneše, tedy od Wenzela Jaksche, který jako první v dějinách vymyslel dodnes hojně tradovaný pohořelický mýtus o desetitisících zavražděných sudetoněmců. Tuto blbost vyvrátili a za nesmysl označili již roku 1946 zástupci Spojenecké kontrolní komise.

Manifestující volali na sudety hesla typu: Heim ins Reich, Vaši předci vraždili naše lidi, Jděte zpátky a Pryč se sudety z Česka. Manifestanti dodrželi zásady slušného chování a drželi se instrukcí policie, které lze poděkovat za ochranu,« uvedl Jaroš Nickelli.

(vž)

1. 8. 2021  (vž)