Vina USA a NATO

Zhoršení bezpečnostní situace v Afghánistánu připsal tamní prezident Ašraf Ghaní odchodu sil mezinárodní koalice ze země.

Od května, kdy Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu, ovládlo radikální hnutí Tálibán velkou část afghánského území. OSN minulý měsíc upozornila, že v zemi roste i počet civilních obětí války.

»Současnou situaci zapříčinilo náhlé rozhodnutí o stažení mezinárodních vojáků,« řekl podle agentury Reuters Ghaní v projevu v parlamentu. »Poslední tři měsíce tu máme nečekanou situaci,« uvedl Ghaní.

Prezident ale zároveň ubezpečil, že vláda má plán, jak do šesti měsíců dostat bezpečnostní situaci pod kontrolu. Tento plán podle něj podporují USA. Ghaní také v projevu podotkl, že militantní hnutí nezpřetrhalo vztahy s teroristickými uskupeními a že zintenzivnilo útoky na ženy a občanské aktivisty.

Od minulého roku jedná afghánská vláda s hnutím Tálibán v katarském Dauhá, rozhovory však zatím k výraznému posunu nevedly. Příslušníci Tálibánu vedou již tři měsíce rozsáhlou ofenzivu proti vládním silám na mnoha místech země. V posledních dnech přitom vážně ohrožují několik regionálních metropolí - v sobotu vstoupili do některých čtvrtí Kandaháru a Laškargáhu na jihu země i do západoafghánského Herátu.

(čtk)

3. 8. 2021  (čtk)