Deficit důchodového systému se drží nízko

Důchodový systém skončil v letošním prvním pololetí v deficitu téměř devět miliard korun. Je to ale lepší výsledek než za stejnou dobu loni či v letech po minulé krizi. I přes nařízená protiepidemická omezení byly letos příjmy z odvodů dosud nejvyšší. Zatím nejvyšší byly ale také výdaje na penze.

Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Vláda teď prosazuje opatření s dalším výrazným navýšením výdajů, a to minimálně o 30 miliard ročně. Ekonomové před prohlubováním schodku varují. Poukazují na neudržitelnost penzí do budoucna.

V prvním pololetí se na důchodech vyplatilo 270,82 miliardy korun. Je to o 14,3 miliardy víc než za stejnou dobu loni. Na pojistném se vybralo 261,84 miliardy, tedy proti loňsku zhruba o 19,2 miliardy víc. Česko bylo přitom od začátku roku do 11. dubna v nouzovém stavu, kdy byla zavřená většina služeb, obchodů a dalších provozů. Tisíce lidí skončily v karanténě či izolaci. Mnoho rodičů zůstalo s dětmi doma kvůli zavřeným školkám a školám. Průmysl ale výrobu nepřerušil.

Schodek se letos prohluboval do konce dubna. Tehdy se dostal na 10,71 miliardy. V květnu po rozvolnění proticovidových opatření se snížil na 7,59 miliardy, v červnu pak ale zas vzrostl na 8,97 miliardy. Loni za prvních šest měsíců dosahoval 13,86 miliardy korun. V letech 2018 a 2019 byl systém díky dobré ekonomické kondici země v přebytku.

Experti varují, nebo jen straší?

Experti poukazují na to, že český systém penzí je silně závislý na hospodářském cyklu. Z červených čísel se roční hospodaření za poslední desetiletí dostalo jen na vrcholu konjunktury. Výdaje se zvedají rychleji než příjmy, a to kvůli stárnutí společnosti, vyšším novým penzím, valorizacím, ale i kvůli přidávání nad zákonná pravidla a novým návrhům. Národní rozpočtová rada, řada dalších ekonomů i někteří politici upozorňují na to, že bez reformních změn nejsou důchody udržitelné pro budoucí seniory. Vyzývají k dodržování valorizačního vzorce.

Kabinet od ledna plánuje znovu přidat všem příjemcům penzí nad zákonnou valorizaci, a to 300 korun. Příští rok to má stát asi 10,6 miliardy korun navíc, každý další rok se suma bude zvedat. Podle dalšího návrhu by se pak od roku 2023 k penzi připočítalo 500 korun za vychované dítě. Potřeba by na to bylo v prvním roce asi 19 miliard, každý další rok pak víc. Od přespříštího roku by tedy bylo nutné zajistit ročně na tyto dva záměry přes 30 miliard korun. Pro návrh zákona, který ale finanční pokrytí neřeší, byly ve Sněmovně vládní ANO a ČSSD a opoziční SPD, KSČM, lidovci a jedna poslankyně Trikolóry. Normu projedná Senát.

Samostatný důchodový účet v Česku neexistuje. Nejvíc penzí a největší sumu má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která spadá pod ministerstvo práce. Své systémy mají pak resorty vnitra, obrany či spravedlnosti. Částka na starobní, invalidní a pozůstalostí penze představuje teď asi 30 procent výdajů státu.


Chybí debata o příjmové stránce důchodového systému

Otázky Haló novin pro poslankyni Hanu Aulickou Jírovcovou, stínovou ministryni práce a sociálních věcí za KSČM

Ekonomové varují před prohlubováním schodku, jaký je váš názor?

Schodek není nic překvapivého. To jsou věci, které se dají spočítat dopředu, věděli jsme o tom. Důchody se valorizovaly, navyšovaly. To je jedna věc.

Podstatné je, že tady chybí debata o příjmové stránce důchodového systému. To je podstata, kterou si musejí přiznat i ostatní sněmovní strany. Je tady velké volání po nějaké důchodové reformě, což my samozřejmě nechceme, protože vnímáme, že ten současný průběžný důchodový systém je jeden z nejlepších. Na druhou stranu je pravda, že se o té příjmové stránce musíme bavit tak, aby byla optimálně zachována stabilita důchodového systému a do budoucna jsme věděli, že na důchody ve státním rozpočtu bude. To je podstata, na níž se parlamentní strany nedokážou shodnout, a o tom je celá ta debata.

[o]

Jak tedy dostatek prostředků na to, důchody zabezpečit?

Do této doby nikdo nedokázal říci, co rozumí pod pojmem důchodová reforma. Víceméně o tom všichni mluví, mělo by se podle nich jít tou či onou cestou. TOP09 nebo ODS řeší příjmovou stranu tím, že požadují po našich občanech, aby si mnohem víc spořili ze svého. To my odmítáme, protože víme, jaké jsou nyní v této republice platy a mzdy. Sedmdesát procent zaměstnanců nedosáhne ani na průměrné mzdy. Rodiny by se tak jen přivedly do ještě větších ekonomických problémů. Pokud by se šlo jen touto cestou, je to špatně. Za KSČM otevřeně říkám, že je třeba dívat se i na nějaké daňové změny. Ale ve Sněmovně na tom do této doby nebyla shoda. Nyní je před volbami, myslím, že to, co se minulý týden ve Sněmovně schválilo, bylo maximum, co Poslanecká sněmovna byla schopna udělat. Boj o to, aby bylo na důchody, je na další Poslanecké sněmovně. Podle toho, jaké strany se tam dostanou a jak odpovědně k tomu přistoupí. Na druhé straně se dostáváme do doby, kdy to rozhodnutí bude muset padnout co nejdříve.

Co je příčinou narůstajícího schodku?

Samozřejmě do důchodové bilance zasáhla pandemie. A také to, že nám přibývají noví důchodci, kteří mají vyšší důchody, průměrný důchod je zhruba patnáct tisíc a noví důchodci mají běžně kolem devatenácti, dvaceti tisíc. Spolu se zvyšováním počtu seniorů jsou pak dopady obrovské. Pandemií se debata s důchodovou komisí úplně zabila. Už je to opravdu na příští Sněmovně, jak bude odvážná a jak se k tomu postaví.

Jiří NUSSBERGER

4. 8. 2021  Jiří NUSSBERGER