Medu bude nedostatek a výrazně podraží

Cena medu v následujících měsících stoupne o 20 procent, odhaduje jedna z největších tuzemských firem specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej Medokomerc. V České republice se podle nich medu letos nevyprodukovalo dost, rostou také ceny na světových burzách.

Podle Českého statistického úřadu stál kilogram medu letos v červenci 166,5 koruny, byl tak meziročně levnější, protože loni v červenci stál i 200 Kč. Po zdražení o pětinu by tak dosáhl zhruba loňské ceny.

»Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 % dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby,« uvedl jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček.

Další zdražování pak podle něj přijde na začátku příštího roku kvůli dražším obalům, které se do ceny pro zákazníka promítnou. »V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí 10 až 50 %,« dodal. Společnost přitom očekává, že v příštím roce na jaře nemusí být med v maloobchodě k dostání.

Firma na začátku srpna odhadla, že letošní produkce medu bude opět podprůměrná a mohla by činit 5000 tun, podobně jako loni. Předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová očekávala letos podprůměrnou produkci, doufala však, že dosáhne alespoň 6000 tun. Přesné údaje bude mít svaz až na podzim.

Loňská produkce meziročně klesla o zhruba 40 % na 4997 tun, uvedl již dříve ČSÚ. Podle jeho dat je to nejméně od roku 2002, od kdy publikuje časové řady. Podle starších dat ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak již dříve řekla Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní nebyl koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.

Letos pak bylo podle Špačka také chladné počasí, jarní snůška z kvetoucích stromů a řepky byla proto slabá. Medokomerc odhaduje, že včelaři letos z jarní snůšky vytočili deset kilogramů medu na jedno včelstvo a z druhé jen pět kilogramů, protože část medu bylo nutné ponechat včelám. Dříve pak podle Špačka pokračovala medovicová snůška z puklic smrků. Ta je podle něj v posledních letech kvůli stavu českých lesů napadených kůrovcem spíš výjimečná.

Spotřeba medu předloni v ČR činila zhruba 0,9 kilogramu a klesla meziročně o 2,2 %. V roce 2010 šlo o 0,7 kg na osobu. Loňské údaje ještě nejsou známy.

(ici)

13. 9. 2021  (ici)