Prezident i exprezident v ÚVN

Prezident Miloš Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Hospitalizaci potvrdila mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Bližší informace s odkazem na zákon neuvedla. Pobyt prezidenta v nemocnici nijak nezdůvodnil ani Pražský hrad.

Na hospitalizaci upozornil server Novinky.cz, který zveřejnil video příjezdu prezidentské kolony do ÚVN a prezidenta, který z vozíku novinářům zamával. Do ÚVN  přijel i Zemanův předchůdce Václav Klaus, lékaře podle svého mluvčího vyhledal kvůli vysokému tlaku.

Důvod, proč Zeman do střešovické nemocnice přijel, jeho mluvčí Jiří Ovčáček nekomentoval. Na zaslanou SMS zprávu neodpověděl, stejně jako kancléř Vratislav Mynář telefonické hovory nepřijímá. Podle serveru Novinky.cz prezident do nemocnice dorazil nedlouho po 11.00. Před prezidentskou kolonou přijela i jeho manželka Ivana.

V blízkosti pavilonu, kam přijel Zeman, i po 16.00 parkovaly limuzíny policejní ochranné služby s řidiči, přítomni byli i uniformovaní policisté. Na další vývoj čekají před hlavním vjezdem do nemocnice televizní štáby. Do nemocničního areálu televizní přenosové vozy vpuštěny nebyly.

Server Aktuálně.cz uvedl, že v nemocnici byl Zeman už v pátek, kdy absolvoval kontrolu u ředitele ÚVN Miroslava Zavorala. Server uvedl, že Zavoral, který se o hlavu státu jako pečující lékař stará, prezidentovi doporučil nepřetržitou péči. V nemocnici by tak měl Zeman zůstat do pátku.

K hospitalizaci se na Twitteru vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO). »Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu,« napsal. »ÚVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou,« dodal předseda vlády.

I když Zemanovu hospitalizaci Ovčáček nekomentoval, na Twitteru poděkoval Babišovi za jeho zprávu. »A těšíme se na brzké zářijové pravidelné setkání v Lánech, dá-li Bůh!« napsal mluvčí. Pravidelná schůzka Zemana s Babišem by se měla konat v pondělí 27. září.

Ve vojenské nemocnici byl Zeman v posledních letech několikrát. Loni mu v ní operovali zlomenou ruku, kterou si zranil při pádu. O rok dříve v ÚVN zůstal čtyři dny na rekondičním pobytu. Vojenští lékaři mu také například vyšetřili sluch. Letos byl v ÚVN očkován proti koronaviru, očkování spojil s preventivní prohlídkou. Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík.

Do ÚVN se dostavil i bývalý prezident Klaus, který v ní byl o víkendu hospitalizován kvůli problémům s tlakem. Klausův mluvčí Petr Macinka řekl, že exprezident o víkendu podstoupil vyšetření, při němž mu lékaři zjistili vysoký tlak.

(zmk)

15. 9. 2021  (zmk)