Postihy kvůli neuhrazeným pokutám

Policisté, celníci a také obecní strážníci zřejmě získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to novela, kterou schválila Sněmovna.

Novela dává policistům a celníkům pravomoc požadovat po řidiči uhrazení dosud nesplacené částky postihu v hotovosti nebo kartou. Pokud by řidič nedoplatek na místě neuhradil, mohli by mu policisté nebo celníci nařídit, aby zajel na nejbližší vhodné místo, kde by mu buď odebrali registrační značku, nebo nasadili botičku. Obdobnou pravomoc by získali také obecní strážníci. Týkala by se neuhrazených pokut, které za porušení dopravních předpisů uložily obce.

V současnosti vede podle ministerstva vnitra špatná vymahatelnost nedoplatků za dopravní přestupky k tomu, že lidé opakovaně porušují pravidla silničního provozu. Řidiči kamionů nedodržují zejména takzvané sociální předpisy, tedy stanovenou dobu řízení, bezpečnostní přestávky a odpočinek. Provozovatelé pak poškozují silnice přetíženými auty a řidiči překračují povolenou rychlost. »Máme zkušenosti z provozu takové, že zahraniční řidiči kamionové dopravy velmi často neplatí pokuty a spoléhají na to, že se jim nic nestane,« uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS) prosadil úpravu, podle které by Nejvyšší soud mohl rozhodovat o stížnostech pro porušení zákona v neveřejném zasedání i v jiných případech než jen tehdy, když je zamítá. Podle Bendy by to zefektivnilo činnost soudu.

[o]

»Tento pozměňovací návrh je bohužel typickým přílepkem zákona,« uvedl zpravodaj Zdeněk Ondráček (KSČM). Obsahově však s návrhem souhlasí. Stejně jako Hamáček se ale obává, že Senát by mohl novelu kvůli nesouvisejícímu pozměňovacímu návrhu vrátit poslancům k novému posouzení. V takovém případě by se už Sněmovna do voleb k projednání předlohy nedostala, takzvaně by spadla pod stůl.

Benda přiznal, že úprava je čistým přílepkem. Uvedl ale také, že už jednal se senátory a že horní komora, kam nyní novela míří, by ji kvůli této úpravě poslancům vracet neměla.

(jad)

17. 9. 2021  (jad)