Sucho. Hlad hrozí milionům Keňanů

Zhruba 2,1 milionu Keňanů hrozí hlad kvůli suchu, které zasáhlo asi polovinu země. Prezident Uhuru Kenyatta vyhlásil stav národní katastrofy. Ke krizi přispěly kromě podprůměrných srážek i pandemie, nálety kobylek a etnické násilí, uvedl středeční list The Guardian.

Státní úřad pro zvládání sucha (NDMA) uvedl, že lidé žijící ve 23 okresech napříč vyprahlými severními, severovýchodními a pobřežními částmi země budou v příštích šesti měsících naléhavě potřebovat potravinovou pomoc. Země zaznamenala mezi březnem a květnem podprůměrné srážky a očekává slabé deště i v období od října do prosince. Nejvíce zasažené okresy jsou oblasti, které dlouhodobě čelí největší potravinové nejistotě kvůli chudobě. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v červenci uvedla, že Keňa, kde žije 52 milionů lidí, potřebuje 62 milionů eur (1,5 miliardy korun), aby zmírnila následky sucha, které země registrovala od loňského listopadu do letošního července.

Nenechavé kobylky

Většina postižených oblastí se musela vypořádat s invazemi kobylek, které pozřou každý kousíček vegetace, na který narazí, bleskovými povodněmi a kmenovými konflikty poháněnými ubývajícími zdroji potravy, popsala situaci generální tajemnice keňského Červeného kříže Asha Mohammedová. Sucho podle ní zasahuje i hustě osídlená města, kde jsou lidé nuceni platit vyšší ceny za méně potravin. Mnoho lidí navíc přišlo kvůli pandemii o práci, takže kupní síla v zemi klesá. Šíření koronavirové infekce také zamezilo cestování, čímž se zmenšila rozloha obdělané půdy a objem vypěstovaných plodin. Očekává se, že produkce kukuřice, která je v Keni základní potravinou, klesne v nejvíce zasažených oblastech asi o 50 procent.

»Šťastlivec« Waita

Thomas Waita z vesnice Kathatu ve východní Keni si nemyslí, že letos na své půlakrové farmě sklidí mnoho rajčat. Plodina se kvůli špatným srážkám a klesající hladině vody v mělké studni zmenšila a část úrody zničila hniloba květů způsobená nedostatečným příjmem vápníku. Pro otce dvou dětí to znamená méně peněz a nedostatek jídla pro jeho rodinu. Přesto se však počítá mezi šťastlivce, protože měl k zalévání alespoň nějakou vodu. Její nedostatek způsobil, že kukuřice vysazená na sousedních farmách sotva dosáhla výšky kolen a poté uvadla. Uvedl, že mnoho zemědělců používá zavlažovací metody, které vyžadují pravidelný tok vody, a když řeky vysychají, je jen otázkou času, kdy se jeho sousedé stanou součástí hydrologických statistik.

(ava, čtk)

17. 9. 2021  (ava, čtk)