Abdeslam plamenně hájil atentát

Útoky v Paříži z 13. listopadu 2015 nepředstavovaly pro ty, kteří je spáchali, nic osobního. Byly jen reakcí na francouzské bombardování tzv. Islámského státu (IS) v Sýrii, prohlásil ve středu u soudu v Paříži Salah Abdeslam, považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů provedených přívrženci teroristické organizace IS.

Při pařížských útocích zemřelo 130 lidí a stovky dalších atentátníci zranili. Soud začal v minulém týdnu a stanice BFM TV zaznamenává jeho průběh v psané podobě v přímém přenosu. Proces, který francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti označil za justiční maraton, má trvat do konce května 2022. Obžalováno je 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sebevražední atentátníci zemřeli při útocích. Soudce dal ve středu čtrnácti přítomným obžalovaným možnost stručně vyjádřit svůj názor na tehdejší útoky. Většina obviněných své role při útocích litovala, odmítla vědomou účast na terorismu a omluvila se obětem a pozůstalým.

[o]

Nebylo to nic osobního…

Naopak Salah Abdeslam, který promluvil jako poslední, nerespektoval soudcovu prosbu o stručnost a pustil se do plamenné obhajoby atentátu, která trvala asi pět minut. Ospravedlňoval je francouzským útokem v Sýrii. BFM TV jeho projev označila za propagandu. Ohradil se proti termínům »teroristé, džihádisté, radikálové«. Podle něj jsou to jen muslimové, stoupenci »autentického islámu«. »Zaútočili jsme na Francii, cílili jsme na obyvatele, na civilisty, ale nebylo v tom nic osobního. Cílem není otáčet nožem v ráně, ale být upřímný.« prohlásil Abdeslam. V další části tirády se pustil do někdejšího francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

Žádný respekt k obětem

»Francois Hollande řekl, že jsme bojovali proti Francii kvůli jejím hodnotám, ale to je lež. Francouzská letadla bombardovala Islámský stát, muže, ženy, děti. Francois Hollande věděl, co riskuje, když zaútočí na Islámský stát v Sýrii. Věděl, že Francouzi a Francouzky se setkají se smrtí,« prohlásil u soudu Salah Abdeslam. Projevy útočníků, zejména pak posledního z nich, vehnaly slzy do očí mnoha přítomným, kteří útoky přežili. V rozhovorech se stanicí BFM TV odsoudili »naprostou absenci respektu k obětem«.

(ava, čtk)

17. 9. 2021  (ava, čtk)