Pro Spojené státy Afghánistánem nic nekončí

Ukončená dvacetiletá americká devastace Afghánistánu je jen kapkou v jeho 245leté historii. Období, vyznačující se nekonečnou škálou válek a v posledních dekádách »bojů proti terorismu« končícího světového hegemona.

Debakl, který »nejmocnější« armáda světa v této lekci utrpěla, znamenal pro USA »účet« 2461 zabitých Američanů a částku 2,3 bilionu dolarů z kapes daňových poplatníků. Pro Afghánistán statisíce obyvatel zabitých v důsledku války, nemocí a podvýživy a statisíce uprchlíků.  Navíc, jak je dobrým americkým zvykem, zmrazení více než devíti miliard afghánských zahraničních aktiv potřebných pro vyhladovělý a zdevastovaný národ.

Odchod amerických vojsk z Afghánistánu je potvrzením, že svět se mění. Jak ale podotkl prezident Biden, USA jsou zapojeny do vážné soutěže s Čínou, s Ruskem se potýkají s výzvami na více frontách, potřebné je posílit americkou konkurenceschopnost.

[o]

»Útěkem« z Afghánistánu si tak USA uvolnily ruce pro své další tažení nejen proti Číně a Rusku, které již v současnosti mají obklopené svými vojenskými základnami.

Americký nový odhad nákladů na »válku proti teroru« je stanoven na osm bilionů dolarů. V době, kdy Bidenova administrativa usiluje o uvolnění částky až 4,5 bilionu dolarů ke zmírnění chudoby, k opravě zchátralé infrastruktury a zabezpečení veřejných služeb. Podobně jako její stálý spojenec Británie, jejíž zdravotnictví trpí chronickým nedostatkem finančních prostředků. Pozadu nezůstává ani vláda ČR, která se na konci svého mandátu může »pyšnit« posvěcením nákupu francouzských dělostřeleckých kompletů Caesar, předražených téměř o 50 procent oproti původní nabídce. V době, kdy je astronomicky navyšován státní dluh, kdy se pravice tvrdě vymezuje vůči každé přidané koruně našim seniorům a kdy další nákupy vojenské techniky pro potřeby nikoliv obrany ČR, ale zájmů NATO, jsou na »spadnutí«.

V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami je třeba připomenout, že ze stávajících politických stran zastoupených v PS PČR je KSČM jediná skutečně levicová strana, která dlouhodobě preferuje vystoupení ČR z NATO. Strana usilující o zabezpečení míru a sociálních potřeb svých občanů.

Miroslav KAVIJ, člen VV ÚV KSČM za Plzeňský kraj a předseda KV KSČM

18. 9. 2021  Miroslav KAVIJ