Úspěšný návrat tchajkonautů

Tři čínští tchajkonauti se včera bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné stanici. Pro tuto zemi šlo o nejdelší kosmickou misi.

Záběry přistávacího modulu, který se krátce po 13.30 místního času (07.30 SELČ) snesl do pouště Gobi v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, vysílala čínská státní televize CCTV. Na místo se slétly vrtulníky a přijela terénní auta. Modul při přistávání brzdil velký padák. Šestapadesátiletý Nie Chaj-šeng a jeho kolegové, 54letý Liou Po-ming a 45letý Tchang Chung-po, se od čínské vesmírné stanice odpojili ve čtvrtek.

Tchajkonauty ve vesmírné lodi Šen-čou 12 na nízkou oběžnou dráhu vynesla raketa Dlouhý pochod 2F 17. června. Posádka zvládla dva výstupy do kosmu, nainstalovala desetimetrové robotické rameno a skrze video hovořila s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šlo o první osazenstvo na nové čínské vesmírné stanici. Její základní modul zvaný Tchien-che (Nebeská harmonie) vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země koncem letošního dubna a v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení.

Čína plánuje letos a příští rok k dokončení svého orbitálního komplexu jedenáct misí. Čtyři z nich, včetně té, která se včera vrátila na Zemi, mají být pilotované. Další čínští tchajkonauti se na čínskou vesmírnou stanici vydají pravděpodobně v říjnu a strávit by tam měli šest měsíců, uvedla agentura Reuters.

Stanice má být podle ČTK po dokončení podobně velká jako bývalá sovětská a později ruská stanice Mir. Její hmotnost bude přibližně pětinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), což je projekt, z něhož Američané Čínu vyloučili. Fungovat by mohla 15 let.

(rj)

18. 9. 2021  (rj)