Místní volby v Palestině v prosinci

Na palestinských územích se budou v prosinci konat místní volby. Oznámila to palestinská volební komise, podle níž je hlasování jisté na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy ho musí ještě schválit tamní vládnoucí hnutí Hamás.

Volit se má ve dvou termínech, prvním je 11. prosinec, druhý bude ještě upřesněn. Místní volby se mají konat po čtyřech letech, minulé byly roku 2017. Tehdy ale byly jen na Západním břehu Jordánu, jemuž vládne samospráva složená hlavně z členů strany Fatah. Hamás tehdy volby v Pásmu Gazy nepovolil.

»Stanovili jsme volební rozvrh, ale nevíme, zda Hamás povolí uspořádat místní volby v Pásmu Gazy,« řekl mluvčí volební komise Faríd Taamalláh, jehož citovala agentura AFP.

Podle Taamalláha se budou 11. prosince volit správy ve 378 místech, datum pro zbývajících 90 lokalit, z nichž 11 je v Pásmu Gazy, bude teprve stanoveno.

Letos v květnu a červenci se měly konat poprvé za 15 let na palestinských územích parlamentní a prezidentské volby. Předseda samosprávy Mahmúd Abbás je ale zrušil podle ČTK pod záminkou, že panují neshody s Izraelem kolem hlasování Palestinců z okupovaného Východního Jeruzaléma. Průzkumy ale dávaly Abbásově Fatáhu méně šancí než Hamásu, jehož vítězstvím by se zopakovala situace z Gazy po volbách z roku 2006. Tehdy tam vyhrál právě Hamás, který je v Izraeli i dalších zemích považován za teroristickou organizaci a země nebyly ochotné vládu Hamásu uznat. Po bojích mezi Fatahem a Hamásem byl Fatah nucen ustoupit z okupovaného Pásma Gazy a roku 2007 tam začal vládnout Hamás, zatímco samospráva s většinovým zastoupením Fatahu vládne okupovanému Západnímu břehu Jordánu. Abbásův mandát měl skončit roku 2009 a Hamás ho za zrušení letošních voleb ostře kritizoval. Faktem je, že místo voleb se na palestinských územích zase válčilo. Izrael si našel novou záminku (kdy celou situaci vyprovokoval) a naděje Palestinců pohasly.

(rj)

18. 9. 2021  (rj)