Skvrny, skvrnky a žluč

Aniž bych snad chtěl radit babičkám, našim maminkám a jejich babičkám a prababičkám, konstatuji, že praní je velice důležitou součástí úklidu. Prací prostředky s chemickými látkami nemusíte používat ani při odstraňování všelijakých skvrn. Prací prostředek si také můžete vyrobit doma z jádrového mýdla a prací sody. Nazýváme jej »mýdlový sliz«. Ošklivé slovo, leč účinný prostředek.

Skvrny na prádle nemusíte odstraňovat »driáky« z reklam, stejného efektu při odstraňování skvrn můžete dosáhnout při rychlém zásahu (ihned skvrnu namočit) a za použití obyčejného žlučového mýdla. Pravda, ne v každé domácnosti je běžně žlučové mýdlo, byť se dá snadno a za tak říkajíc »malý peníz« koupit. Babičky ho dobře znaly…

Chcete prát ekologicky a místo chemie na odstraňování skvrn vyzkoušet něco jiného? Žlučové mýdlo obsahuje volskou (hovězí) žluč. Ta obsahuje sloučeniny pomáhající s rozpouštěním i odolných skvrn a nečistot. Využívá se pro čištění skvrn organického původu z látek a oděvů.

Žlučové mýdlo pro praní a odstraňování skvrn používaly bábinky v dávné minulosti. A teď je tady zase… Typická je pro něj hnědá nebo hnědozelená barva, což je barva volské žlučoviny. Volská žluč se získává ze žlučovodu, a kromě vody obsahuje také barviva a žlučové sloučeniny.

[o]

A k čemu se žlučové mýdlo v minulosti používalo? Zpočátku to byla především sušená žluč, kterou babičky rozpustily v horké vodě a přidaly do roztoku navíc trošku mýdla. Pro zjednodušení se začala vyrábět speciální mýdla, která v sobě již žluč obsahovala. V minulosti se mýdlo používalo pro praní choulostivých látek, třeba hedvábí. Kromě toho se v něm praly také vlněné látky, ale v tomto případě se používalo pouze malé množství mýdla. Smícháním s lihem a čpavkem se žluč využívala k odstraňování lesku z vlněných částí oblečení.

Žlučové mýdlo babičky používaly, a ty opravdu moudré ho používají i dnes především na odstranění skvrn organického původu. Například na skvrny od mastných potravin a jídla, kožního a tělního mazu, krve (včetně menstruační), ovocných šťáv, ovoce a zeleniny, trávy, špenátu, červeného vína, hlíny, tuše a inkoustu i od sperma…

Je ideálním prostředkem pro praní látkových plen i látkových menstruačních vložek. Žlučové mýdlo využijte tak jako babičky při čištění bílých a stálobarevných textilií z přírodních vláken i směsných tkanin. Pro namáčení a praní hodně špinavého prádla používaly bábinky mýdlové vločky ze žlučového mýdla.

U některého oblečení si nemusíte být jisti jeho stálobarevností. Proto je lepší účinky mýdla vyzkoušet na kousku látky, který je nejméně viditelný. Jakmile se ujistíte, že prádlo na mýdlo dobře reaguje, můžete přejít k vyčištění skvrn i na dobře viditelných místech. Kromě oblečení s ním můžete vyčistit i látkové potahy sedaček a koberce.

Mýdlo naneste na čerstvou skvrnu. Čím dříve mýdlo použijete, tím větší je pravděpodobnost, že skvrnu úspěšně odstraníte. Nenechte skvrnu zaschnut. Navlhčete ji čistou vodou a naneste na ni mýdlo. Čištěnou část promněte. Promnutí přizpůsobte materiálu. Například hedvábí nesnese tak intenzivní mnutí jako rifle. Mýdlo nechte působit 15 minut a poté zašpiněnou část vyperte nebo oblečení vyperte celé. Ano, tak to dělaly a dělají zkušené babičky…

V případě odolných skvrn (krev, ovocné a zeleninové šťávy) je třeba nechat mýdlo působit i několik hodin. Mýdlo však nesmí zaschnout, takže skvrnu nechte namočenou ve vodě. Po působení oděv nebo skvrnu důkladně propláchněte čistou vodou. V případě, že skvrna nezmizela, opakujte tento postup několikrát za sebou. Některé skvrny budou blednout a zmizí až po několikerém opakování. Oblečení vyperte v pračce způsobem, který je pro danou textilii nejvhodnější.

A pozor! Při praní skvrn bílkovinného původu, mezi které patří krev, mléko, smetana a vajíčka, nepoužívejte teplou nebo horkou vodu. Horká voda totiž bílkoviny srazí a ty není možné následně odstranit. Tak praví zkušenost našich maminek a babiček…

Žlučové mýdlo, které se vyrábí v tuhé i tekuté formě, koupíte téměř v každé drogerii za pár korun. Nečekejte však velké reklamní poutače, které by vás už u vchodu lákaly k jeho koupi a propagovaly jeho zázračné schopnosti. Mýdlo obvykle najdete zastrčené mezi mnohem dražšími pracími prostředky, o jejichž extra síle se nás snaží jejich výrobci přesvědčit masivní reklamou.

V poměru cena/výkon nemá žlučové mýdlo žádnou konkurenci. Skvrny odstraní nejen z bílého a barevného prádla, ale i z koberce, ubrusu nebo sedací soupravy. A překážkou není ani materiál. Skvrny snadno odstraní z přírodních, směsných i umělých vláken.

Spolehlivě zlikviduje mastné fleky, krvavé skvrny i skvrny od červeného vína, borůvek, trávy, kečupu i inkoustu. Límečky u košile zbaví make-upu a z triček odstraní žluté skvrny od antiperspirantu a pocení v podpaží. Zkrátka si poradí s mnoha skvrnami, na jejichž odstranění byste si jinak museli koupit několik speciálních čisticích prostředků

(jan)

25. 9. 2021  (jan)