Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou

Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne Hidalgová (62). O výsledku čtvrtečního interního hlasování Socialistické strany informovala AFP. Podle údajů z více než 90 % započítaných volebních lístků zvítězila Hidalgová ziskem 72 % hlasů.

Její protikandidát, exministr zemědělství a současný starosta Le Mans, Stéphane Le Foll u svých straníků propadl, uvedl tajemník socialistů Olivier Faure. Hidalgová stojí v čele Paříže od roku 2014 jako první žena v historii. Získala si pověst bojovnice za životní prostředí. Během jejího působení vznikly cyklostezky, z nábřeží se staly pěší zóny a naposledy se maximální rychlost pro auta po městě snížila na 30 kilometrů v hodině. Za dobu působení v úřadě se musela vypořádat s dopady teroristických útoků v roce 2015, požárem katedrály Notre-Dame či demonstracemi hnutí žlutých vest, které v letech 2018-19 protestovalo proti zdražování pohonných hmot a bydlení.

[o]

Zatím není favoritkou

Svou kandidaturu oznámila asi měsíc před tím, než ji nominovala její vlastní strana. Měla už několik měsíců zaručenou podporu lídrů socialistů včetně Faurea. Aktuální průzkumy političce přisuzují čtyři až sedm procent hlasů ve volbách, což ji neřadí mezi favority. K postupu do druhého kola bude muset navíc získat podporu Zelených. Hildagová pochází ze španělské Andalusie, do Francie se s rodiči přestěhovala, když jí byly dva roky. Francouzské občanství získala ve 14 letech. Při oznámení kandidatury uvedla, že chce bojovat proti nenávisti a nabídnout šanci všem dětem, stejně jako ji dostala ona.

Třicet hlav státu…

Do prezidentských voleb zbývá šest měsíců. O post hlavy státu usiluje asi 30 lidí, oficiálně kandidaturu oznámila jen část z nich. Zájemce o kandidaturu musí získat podpisy nejméně 500 volených představitelů státu, třeba radních, starostů či poslanců, což značnou část kandidátů nakonec vyřadí. Předvolební průzkumy i média předpovídají největší šanci na druhé kolo stávajícímu prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Není ale zřejmé, zda si šéf Elysejského paláce zopakuje duel z roku 2017 s kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. V posledních dnech si v preferencích nečekaně výrazně polepšil další krajně pravicový kandidát, novinář Éric Zemmour.

(ava, čtk)

16. 10. 2021  (ava, čtk)