Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by být podle předlohy připomínán jako Den útoku československého odboje na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Žádné z ministerstev, která se k novele vyjádřila, ji nepodpořilo. K důvodům patří mimo jiné to, že dolní komora v současném složení novelu, která byla předložena zhruba dva týdny před sněmovními volbami, už nemá šanci projednat. Kabinet má o předloze rozhodovat v pondělí.

Ministerstvo kultury podle předkládací zprávy na vládním webu vytklo poslancům v čele s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem popis významného dne. Výslovné uvedení jména válečného zločince v zákoně o státních svátcích nepovažuje za vhodné. Mezi osobnostmi uváděnými v rámci státních svátků jsou pouze Cyril a Metoděj, Jan Hus, Jan Palach a Jan Ámos Komenský. "Mezi takové osobnosti Reinhard Heydrich rozhodně nepatří," uvedlo ministerstvo.

Ministerstva rovněž připomenula, že k událostem kolem atentátu na Heydricha se už vztahují 10. červen jako Den památky obětí vyhlazení obce Lidice a 18. červen jako Den hrdinů druhého odboje. Tento den připomíná hrdinskou smrt sedmi československých parašutistů včetně aktérů útoku Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v roce 1942 zahynuli v boji s nacistickou přesilou v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje.

O uzákonění 27. května jako významného dne se snaží také senátoři, kteří jej doporučili označit za Den národního vzdoru. Pokud se s tím za dva týdny ztotožní i horní komora jako celek, návrh dostane k projednání nová Sněmovna v povolebním složení.

(čtk)

17. 10. 2021  (čtk)