Padělatelé peněz jsou často diletanti

Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Loni za stejné období to bylo 715 padělků.

Údaje zveřejnila banka na internetu s tím, že za výrazným nárůstem je zadržení zhruba 4800 padělaných bankovek v hodnotě 100 a 500 eur v rámci květnové policejní akce. Počet padělků v eurech tak výrazně stoupl. Vyšší byl ale i v dolarech a korunách.

Padělků mincí a bankovek v eurech ČNB letos ke konci září zadržela celkem 5010. Ve stejném období loni jich bylo 244. Podle banky jsou letos v květnu zadržené padělky technicky jednoduché, s jedním sériovým číslem bez napodobení ochranných prvků. Na pětistupňové škále bezpečnosti, která odpovídá známkování ve škole, byly tyto padělky ohodnoceny stupněm čtyři, tedy jako méně zdařilé a stupněm pět, jako neumělé padělky. »Pozornost tak může vzbudit pouze jejich množství, nikoliv jejich nebezpečnost,« uvedla již při pololetních výsledcích centrální banka.

Počet padělků v korunách ke konci září stoupl na 522 z loňských 440. Počet padělků v dolarech se zvýšil na 328, loni jich bylo 25.

Za celý loňský rok bylo v ČR zadrženo 1389 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 24 procent méně. Šlo o šestý meziroční pokles v řadě.

V oběhu bylo v ČR ke konci loňska zhruba 2,7 miliardy bankovek a mincí, což znamená meziroční nárůst o čtyři procenta. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 642 miliard zhruba na 709 mld. Kč. Údaje jsou bez započtení pamětních bankovek a mincí v oběhu.

Padělatelům hrozí v ČR za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

(ici)

26. 10. 2021  (ici)