Šéfka ECB Lagardeová jako Madam inflace

Neprodávanější německý bulvární list Bild se pustil do ostré kritiky prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové. Dal jí přezdívku Madam Inflace a obvinil ji, že je vysokopříjmovou osobou, která velmi ráda nosí luxusní doplňky a zřejmě se nezajímá o potíže obyčejných lidí.

Podle listu prezidentka ECB svým tolerováním vysoké inflace ničí příjmy a úspory běžných občanů.

Článek v Bildu je podobný tomu, v němž tento německý list v roce 2019 zaútočil na Itala Maria Draghiho, předchůdce Francouzky Lagardeové v čele ECB. Může být známkou další eskalace nepřátelství části německé veřejnosti, která je už deset let značně skeptická vůči mimořádně uvolněné měnové politice ECB.

[o]

»Christine Lagardeová rozpouští důchody, mzdy a úspory,« napsal německý list.

Na dotaz agentury Reuters ohledně zveřejněného článku připomněl mluvčí ECB slova Lagardeové pronesená minulý čtvrtek na tiskové konferenci. Šéfka centrální banky uznala, že inflace »zjevně znepokojuje« občany, a dodala, že bankéři učinili řadu průzkumů, než došli k závěru, že inflace se příští rok opět zmírní. Navzdory tomu, že inflace je nejvyšší za 13 let, ECB minulý týden opět nechala základní úrok na rekordním minimu nula procent.

V rozhovoru s německým časopisem Spiegel, který byl zveřejněn v sobotu, Lagardeová pak »projevila pochopení« pro těžkou situaci obyčejných lidí v Německu. Uvedla, že sama pocítila růst cen potravin. »Sama nakupuji a věnuji pozornost tomu, jak se ceny vyvíjejí,« řekla. »Vidím, že některé položky denní spotřeby, jako jsou jogurty, chleba nebo máslo, zdražují,« dodala. Zda si je také vědoma, že prudce rostou ceny dalších základních potřeb, jako je například stále dražší bydlení a s ním spojené náklady, už neuvedla.

Článek Bildu přišel týden poté, co šéf německé centrální banky Jens Weidmann oznámil rezignaci se zdůvodněním, že deset let ve funkci je dost. Zároveň varoval před inflačními riziky. Weidmann byl otevřeným kritikem politiky ECB.

(ici)

1. 11. 2021  (ici)