Průmysl srazilo dolů omezení výroby aut, stavebnictví chybějí kapacity i materiál

Průmyslová výroba v září klesla podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o čtyři procenta. Stavební produkce vzrostla o 2,2 %.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků a výroba pryžových a plastových výrobků. Produkce naopak nejvíce vzrostla ve výrobě strojů a zařízení, výrobě kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.

»Do zářijových výsledků se promítlo zejména omezení výroby aut a jejich dílů. To ovlivnilo i výsledky za celé třetí čtvrtletí, kdy růst průmyslové produkce zpomalil a meziročně se zvýšil pouze o 0,2 procenta. To však nemění nic na tom, že řadě dalších odvětví zpracovatelského průmyslu se i nadále relativně daří a jejich výroba je na vzestupu,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se snížily meziročně o 0,7 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků klesly o 4,6 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 5,2 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se snížila meziročně o 1,2 %. Nové zakázky ze zahraničí klesly o 3,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,5 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu byl v září na stejné úrovni jako před rokem.

Zatím spíše stagnace

»Stavební produkce v září meziročně mírně vzrostla, meziměsíčně spíše stagnovala. Vzhledem k poměrně nízké základně to není uspokojivý výsledek. Inženýrské stavitelství, které vychází ze segmentu velkých firem, zaznamenalo pokles a po téměř dvou letech vykázalo horší výsledek než pozemní stavitelství,« uvedl Matějka.

Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 4,9 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles o 3,6 %.

»Oblast stavebních povolení a bytové výstavby využila nízkou základnu z loňského září. Rostl počet i hodnota stavebních povolení a také počty zahájených bytů. Pouze dokončování rodinných domů se zdá být v problémech, když pátý měsíc v řadě klesá. Důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

Stavební úřady vydaly v září 7509 stavebních povolení, meziročně o jedno procento více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 28,8 %.

Počet zahájených bytů v září vzrostl meziročně o 57,3 % na 4045 bytů a počet dokončených bytů klesl o 10,2 % na 2121 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců2 ve stavebnictví se v září snížil meziročně o 1,2 %.

Stavební produkce v celém 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,3 %, přičemž produkce pozemního stavitelství stoupla o 1,2 % a inženýrské stavitelství si polepšilo o 1,5 %.

(ici)

8. 11. 2021  (ici)