Oficiální jednání SAE-Sýrie

Šéf diplomacie Spojených arabských emirátů (SAE) šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján v úterý v Damašku jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Jde o první oficiální návštěvu vysoce postaveného politika SAE v Sýrii od vypuknutí občanské války, v níž Emiráty, stejně jako další země regionu, zpočátku podle ČTK podporovaly povstalce proti Asadovi.

Úterní jednání šéfa diplomacie SAE se syrským prezidentem obratem kritizoval Washington. »Jsme znepokojeni zprávami o této schůzce a signály, které vysílá,« řekl na pravidelném tiskovém brífinku mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. USA tendenčně Asada označují za krutého diktátora, protože s nimi odmítá »obchodovat«.

Asad a šéf diplomacie SAE naopak jednali jak o bilaterálních vztazích, tak právě o obchodním partnerství, sdělil úřad syrského prezidenta. »Šajch Abdalláh zdůraznil podporu SAE snahám o stabilitu v Sýrii a vyjádřil víru, že Sýrie pod vedením prezidenta Asada a s úsilím jejího lidu bude schopna překonat problémy způsobené válkou,« doplnil zdroj.

Podle agentury AP je sbližování těchto dvou zemí oboustranně výhodné. Sýrie potřebuje spolupráci s ropnými velmocemi, protože její ekonomika je sužovaná sankcemi Západu a čeká ji poválečná obnova. V SAE žijí tisíce syrských uprchlíků, z nichž mnozí posílají peníze svým příbuzným v Sýrii.

Linie usmíření na vzestupu

Ministr zahraničí SAE pokračuje v linii své země, které je průkopníkem normalizace vztahů se syrskou vládou po občanské válce. SAE letos také vyzvaly k obnovení členství Sýrie v Lize arabských států (LAS), které bylo pozastaveno po vypuknutí války v roce 2011.

Už koncem roku 2018 také Spojené arabské emiráty po sedmi letech znovu otevřely ambasádu v Damašku. V roce 2019 otevřel své velvyslanectví v Sýrii Bahrajn, vloni se do Damašku vrátil velvyslanec Ománu.

(rj)

11. 11. 2021  (rj)