Další »úlet« cen emisních povolenek

Cena emisních povolenek na počátku týdne poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 korun) za tunu. Systém obchodování s povolenkami byl v Evropské unii zaveden v roce 2005 a růst cen z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají i k růstu cen energií.

Za poslední rok cena povolenek vzrostla přibližně o 60 procent, nad 60 eur za tunu se poprvé dostala koncem srpna.

Do cen se nyní promítlo chladné počasí a také nižší výkon větrných elektráren. Tím stoupla výroba energií pomocí fosilních paliv a následně se zvýšila poptávka po povolenkách, řekla agentuře Reuters analytička společnosti Refinitiv Ingvild Sorhusová.

Kontroverzní systém obchodování s emisemi ETS je hlavním evropským nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise. Obchod s povolenkami je ale i příležitostí pro spekulanty.

Evropská komise v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie nemoci COVID-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 % více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Na rekordní cenu emisních povolenek se objevují i reakce na Twitteru. »Emisní povolenka právě zdolala hranici 70 eur. Nebude to dlouho trvat a brzy se opět dozvíme, že za zdražování elektřiny může trh,« uvedla na svém twitterovém účtu společnost Sev.en Energy. Ekonom Michal Šnobr, který je poradcem investiční skupiny J&T, označil překonání hranice 70 eur jako »trochu úlet«. »Touto rychlostí se v určitém okamžiku odchod od uhlí může vymknout kontrole,« napsal Šnobr na twitteru.

(ici)

23. 11. 2021  (ici)