Afghánistán: banky kolabují, hrozí hladomor

Organizace spojených národů vyzvala k urychlenému přijetí opatření na podporu bank v Afghánistánu a varovala, že nárůst počtu lidí, kteří nejsou schopni splácet půjčky, nižší vklady a nedostatek hotovosti může způsobit v příštích několika měsících kolaps finančního systému.

Podle rozvojového programu OSN (UNDP) ekonomické náklady kolapsu bankovního systému a následné negativní sociální dopady by byly »kolosální«. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na třístránkovou zprávu o afghánském bankovním a finančním systému, do které měla možnost nahlédnout.

Náhlé stažení většiny zahraniční rozvojové pomoci z Afghánistánu poté, co Tálibán 15. srpna převzal moc od vlády podporované Západem, poslalo ekonomiku do volného pádu a značně zatížilo bankovní systém. Banky stanovily týdenní limity pro výběry, aby zastavily hromadné vybírání vkladů.

»Afghánský finanční a bankovní platební systém je v chaosu. Problémy s výběrem bankovních vkladů se musí rychle vyřešit, aby se zlepšila omezená výrobní kapacita Afghánistánu a zabránilo se kolapsu bankovního systému,« uvádí se ve zprávě UNDP.

Nalezení způsobu, jak odvrátit kolaps, komplikují mezinárodní i jednostranné sankce uvalené na vůdce Tálibánu. »Musíme najít způsob, jak zajistit, že když podpoříme bankovní sektor, nepodpoříme Tálibán,« řekl agentuře Reuters vedoucí UNDP v Afghánistánu Abdalláh Dardarí.

Afghánský bankovní systém byl zranitelný již před nástupem Tálibánu k moci. Nyní však skončila rozvojová pomoc, afghánský majetek v zahraničí byl zmrazen a OSN a humanitární skupiny mají problém dostat do země dostatek hotovosti.

Návrhy UNDP na záchranu bankovního systému nevybočují z pravidel diktovaných a využívaných Západem k posilování závislosti rozvojových ekonomik. Zahrnují program pojištění vkladů, opatření k zajištění odpovídající likvidity pro krátkodobé i střednědobé potřeby, záruky za úvěry a možnosti odložení splátek úvěrů. Důležitá v tomto procesu má být koordinace s mezinárodními finančními institucemi, jako Světová banka a Mezinárodní měnový fond.

Při současném vývoji a omezení výběru vkladů přijdou afghánské banky do konce letošního roku o 40 procent vkladové základny, uvádí zpráva UNDP. Banky také zastavily poskytování nových úvěrů a podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů se od konce roku 2020 do září téměř zdvojnásobil na 57 %.

»Pokud toto tempo nesplácených úvěrů bude pokračovat, banky nebudou mít šanci v příštích šesti měsících přežít. A to jsem optimista,« dodal Dardarí.

Problémem je také likvidita. Afghánské banky silně závisely na fyzických dodávkách amerických dolarů, které se zastavily. V případě místní měny je podle Dardarího v oběhu jen měna za zhruba 500 000 USD (11,3 milionu korun), celkem je přitom v ekonomice afghánská měna v hodnotě asi čtyř miliard dolarů. »Zbytek leží pod matrací nebo pod polštářem, protože lidé mají strach,« řekl Dardarí.

Vzhledem k tomu, že úkolem OSN je také zabránit hladomoru v zemi, Dardarí varoval před důsledky bankovního kolapsu pro financování obchodu. Afghánistán loni dovezl zboží a služby v hodnotě zhruba sedm miliard dolarů, převážně potraviny. Tyto obchody jsou nyní ohroženy.

(ici)

24. 11. 2021  (ici)