Další spor mezi Španělskem a Katalánskem

Mezi katalánskou separatistickou vládou a Madridem se rozhořel další spor, a to ohledně vyučovacího jazyka na školách v Katalánsku. Podle španělského i katalánského nejvyššího soudu by na školách v regionu měla být nejméně čtvrtina vyučovacích hodin ve španělštině, zbytek může být katalánsky.

Katalánský ministr školství ale řekl ředitelům škol, aby pokračovali v dosavadním modelu bez ohledu na úterní verdikt španělského soudu. Lídr španělské opozice Pablo Casado v reakci na to vyzval španělskou vládu, aby aktivovala ústavní článek 155 a pozastavila Katalánsku autonomii v oblasti školství.

Španělský nejvyšší soud v úterý zamítl odvolání katalánské vlády proti verdiktu katalánského nejvyššího soudu z loňského prosince, podle něhož by měla na školách v Katalánsku výuka ve španělštině činit nejméně 25 %. Takový rozsah výuky ve španělštině podle verdiktu soudu dosahují jen dvě procenta základních škol a asi 12 % středních škol v Katalánsku. Valná část výuky se v tomto regionu odehrává v katalánštině, na základních školách je to přes 80 % hodin. Ministr a jeho kolegyně, katalánská ministryně kultury, označili verdikt španělského soudu za vážný útok na základy modelu katalánského školství.

Také katalánská organizace Omnimun Cultural, jejíž lídr Jordi Cuixart strávil s některými katalánskými exministry skoro čtyři roky ve vězení za vzpouru, vyzvala k ignorování verdiktu nejvyššího soudu stran výuky ve španělštině. Starostka Barcelony Ada Colauová kritizovala politizování problému a uvedla, že v Katalánsku je hlavním jazykem katalánština. »Pro jinou variantu tu máme soukromé školství,« tvrdí Colauová.

Španělština a katalánština jsou v Katalánsku oficiálními jazyky. Podle údajů tamního statistického úřadu z roku 2019 je mateřským i obvykle používaným jazykem pro polovinu obyvatel Katalánska španělština, katalánština je mateřštinou pro asi 32 % obyvatel regionu a na 36 % ji používá v běžném projevu.

(čtk)

25. 11. 2021  (čtk)