Komunista ekologicky a za práva prasat

Ve Španělsku se v posledních dnech rozhořela debata o tamních velkochovech, zejména prasat. Diskuse, do níž se zapojili politici, chovatelé, ekologové i ochránci zvířat, vnesla napětí i do vládní koalice. Zažehl ji ministr Sjednocené levice (IU) pro otázky spotřebitele Alberto Garzón, přesvědčený komunista, který velkochovy kritizoval.

Garzón, kterého formoval samotný Karel Marx, koncem prosince v rozhovoru s britským deníkem The Guardian mj. řekl, že tzv. makrofarmy ve Španělsku znečišťují půdu i vodu a pak »vyvážejí maso špatné kvality ze zvířat, s nimiž se špatně zachází«. Jeho kritiku využila nyní největší opoziční pravicová formace Lidová strana (PP) v kampani před regionálními volbami, které se konají za měsíc v autonomní oblasti Kastilie-León. Z PP zazněly i hlasy volající po rezignaci ministra Garzóna.

Sánchez zavírá oči

Socialistický premiér Pedro Sánchez tento týden v rozhovoru s místním rozhlasem Cadena SER řekl, že ho polemika velmi mrzí a že Garzónova slova neodráží realitu. Chovatelé podle něj ve Španělsku produkují maso »výjimečné kvality«.

Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského je španělské maso stejně kvalitní jako maso a potraviny z dalších unijních zemí. Wojciechowski agentuře EFE také řekl, že si je vědom problému s velkochovy v Evropě a že Brusel v nové zemědělské politice bude věnovat větší pozornost právě menším podnikatelům. »Vím, že ve Španělsku je dobrá národní legislativa, která podporuje malé zemědělce, zvláště v živočišné výrobě,« dodal eurokomisař před návštěvou Španělska. Odjel na ostrov La Palma, který se potýká s následky sopečné erupce, a dnes se setká v Madridu s ministrem zemědělství Luisem Planasem.

Ministr Planas, který je stejně jako premiér Sánchez ze socialistické strany, tento týden také podle ČTK označil Garzónovu kritiku za nešťastnou. Podle něj není problém v existenci velkochovů, ale v tom, zda všichni dodržují zákon. Planas řekl, že vláda dělá, co může, aby bylo zemědělství udržitelné a ekologické, podle něj ale přeměna potrvá ještě roky či dekády.

Podle televize RTVE vzrostla ve Španělsku produkce vepřového od roku 2007 do roku 2020 o 36 % a země se tak dostala na druhou příčku v EU, jen těsně za Německo. V roce 2020 ve Španělsku dovezli na porážku 56 milionů prasat. Produkce vepřového podle RTVE vzrostla z velké části právě díky tzv. makrofarmám. Podle ministerstva zemědělství bylo ve Španělsku ke konci roku 2020 v chovech 32,6 milionu prasat, což byl podle ministerstva třetí nejvyšší počet ve světě.

Garzón má pravdu

Podle místních médií neexistuje definice makrofarmy, a tudíž ani nelze určit, kolik jich ve Španělsku je. »Jde ale o chovy s velkým počtem zvířat, která jsou celý den zavřená, na rozdíl od extenzivní farmy, kde se zvířata pasou,« řekl deníku El País Pablo Manzano z baskického střediska pro výzkum klimatických změn. A de facto tak Garzónovi dal za pravdu! Podle televize RTVE je ve Španělsku asi 3200 farem, z nichž každá chová více než 2000 prasat na výkrm či 750 chovných prasnic.

(rj)

14. 1. 2022  (rj)