Dopaden lídr americké ultrapravice

Americké úřady zatkly a obvinily lídra krajně pravicové milice Oath Keepers (Strážci přísahy) z plánování násilí v souvislosti s loňským napadením sídla Kongresu. Stewart Rhodes je společně s deseti dalšími lidmi obviněn z »rozvratného spiknutí« a dalších zločinů, oznámilo ministerstvo spravedlnosti.

Podle webu Politico tak vláda vznesla dosud nejzávažnější obvinění v kauze vpádu příznivců kontroverzního krajně pravicového exprezidenta Donalda Trumpa do washingtonského Kapitolu.

Bývalý právník Rhodes je zakladatelem Oath Keepers, která byla jednou z vícero extremistických skupin, jejichž členové vloni 6. ledna dorazili k budově Kongresu. Její název odkazuje na přísahu, kterou ve Spojených státech skládají veřejní činitelé, především pak na pasáž o ochraně ústavy před »vnějšími i domácími« nepřáteli. Oath Keepers jsou přitom známi tím, že se snaží nabírat vojáky a policisty.

Chystali občanskou válku

Po volbách roku 2020 podle ministerstva spravedlnosti Rhodes a další začali spřádat plány, jak »se silou postavit proti výkonu zákonů spravujících předání prezidentské moci… Z tohohle se bez občanské války nedostaneme… Připravte svou mysl, své tělo i duši,« napsal Rhodes dva dny po hlasování v uzavřené skupině v komunikační aplikaci Signal. Následující měsíc hovořil o potřebě uskutečnit »nesmírně krvavou revoluci«.

Členové Oath Keepers včetně Rhodese se 6. ledna dostavili k washingtonskému Kapitolu, kolik z nich proniklo dovnitř, ale není jasné. Politico uvádí, že Rhodese během násilností zachytily kamery, jak před sídlem Kongresu »svolává své spojence na shromaždišti před komplexem Kapitolu«.

Ministerstvo spravedlnosti jeho počínání a kroky dalších deseti obviněných popisuje jako naplánovanou operaci. Zločinné spiknutí zahrnovalo utvoření týmů, které byly připraveny použít sílu a přepravit do Washingtonu zbraně a munici či organizaci »tréninků«. Účastníci operace do areálu Kapitolu donesli nože, obušky, polovojenskou výstroj, helmy či vysílačky.

Za rozvratné spiknutí hrozí 11 obviněným až 20 let vězení. Policie kromě 56letého Rhodese zatkla ještě 63letého Edwarda Valleja, který se podle vyšetřovatelů podílel na koordinaci týmů během povolebních nepokojů. Zbylých devět lidí jmenovaných v soudních dokumentech už předtím čelilo obviněním spojeným s událostmi loňského 6. ledna. Kromě toho úřady podle ČTK stíhají i dalších osm lidí spojených s Oath Keepers.

Deník The Washington Post uvádí, že nová sada obvinění přináší první případy stíhání za rozvratnou činnost ve spojení s násilnostmi v Kapitolu. Úřady nicméně od počátků vyšetřování naznačovaly, že by mohly využít i tuto vzácně aplikovanou část federálního práva.

Od té doby bylo v souvislosti s napadením sídla Kongresu obviněno přes 700 lidí. Více než 150 z nich se přiznalo k různým zločinům. Desítkám výtržníků už byly vyměřeny tresty, ten nejpřísnější si vyslechl jistý Robert Palmer, který dostal 63 měsíců vězení za napadání policistů.

(rj)

15. 1. 2022  (rj)