Zásah nebyl teatrální akcí

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, který vyšetřuje kauzu kolem spolupracovnice premiéra Jany Nagyové, se ohradil proti tvrzení, že razie provedená Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byla teatrální akce.

Způsob provedení razií, kritizoval premiér Petr Nečas i exprezident Václav Klaus. »Policejní orgán postupoval zcela v souladu s trestním řádem... Zatýkání proběhlo naprosto klidným, důstojným způsobem. Nedošlo k zadržení někde na ulici, nikdo nebyl povalen nebo spoután,« uvedl Ištvan ve včerejších Otázkách Václava Moravce.

Zároveň ocenil přístup jednoho z obviněných - šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy, který se přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové. Policie ho nyní vyšetřuje na svobodě. »Zachoval se způsobem hodným vojáka a důstojníka české armády,« řekl vrchní státní zástupce.

Ištvan nevyloučil, že kriminalisté mohou otevřít již uzavřené případy z minulosti. Týkat by se to mohlo například lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga. Janoušek byl v minulosti například podezírán švýcarskou prokuraturou z praní špinavých peněz. Prokuratura požádala o pomoc při vyšetřování Čechy, ale ti případ bez výsledku uložili. Rittigovo jméno je v médiích spojováno mimo jiné s vyváděním peněz z pražského dopravního podniku, na něž upozornil Nadační fond proti korupci. Ani v tomto případě však Rittig, který podezření odmítá, nebyl obviněn. »Jakákoliv kauza, která nebyla vyšetřena tak, jak se skutek stal, může být znovu vyšetřena. I kauzy, které byly dříve uzavřeny,« uvedl Ištvan.

(jad)

17. 6. 2013  (jad)