Praze povládne (ne)koalice TOP 09 a ČSSD

Primátorem Prahy Tomáš Hudeček

Pražským primátorem byl dnes zvolen dosavadní 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Rovněž byla dovolena 10členná Rada hlavního města Prahy, čímž vyvrcholilo rozbití předchozí koalice ODS/TOP 09 a vznik jednobarevné Rady (TOP 09) podporované ČSSD na základě programu »500 dní pro Prahu«.

Hudeček se ziskem 36 hlasů nahradil Bohuslava Svobodu (ODS), jehož do křesla vynesla povolební koalice ODS/ČSSD a potvrdila jej tam před půldruhým rokem vzniklá koalice ODS/TOP 09. Novým 1. náměstkem byl zvolen Jiří Vávra (40 hlasů), dosavadní šéf klubu TOP 09 a předseda finanční komise, který byl spolu s radním Václavem Novotným ještě před povodněmi žhavým kandidátem na primátora. Dalšími náměstky jsou právě Novotný (40) a Jiří Nouza (36). Radními jsou Martin Dlouhý (40), Jiří Pařízek (41), Ludmila Štvánová (38) a Jan Vašíček (38).

[o]

Před volbami rezignovali radní Pavel Richter a Eva Chudomelová.

Z 63 zastupitelů si vyzvedávalo hlasovací lístky 43, počet neplatných byl dva nebo tři, označit lístky proti nebylo možné.

Před volbami část zastupitelů ODS kritizovala ČSSD za podporu topce, hovořila o politickém handlu, nové opoziční smlouvě, uspokojování osobních ambicí, šaškárně atp. Rudolf Blažek mj. citoval výroky sociálních demokratů na adresu Hudečka z r. 2011, kde ho napadali z korupce a žádali jeho odchod atd. Exprimátor, který po volbách sestavil koalici s ČSSD, hovořil o zradě pravicové politiky ze strany TOP 09, další o ničení pražské pravice ap.

Předsedkyně klubu KSČM Marta Semelová odmítla údajný podíl KSČM na vyvolání či řešení politické krize na magistrátu a podtrhla, že s KSČM nikdo během politické krize na magistrátu nejednal. Poukázala na nekompetentnost a aroganci bývalé koalice a i když prohlásila, že několik prvků programu nového partnerství TOP 09/ČSSD je pozitivních (nezdražení jízdného MHD, jeden volební obvod, podpora učitelům), jsou tam body neakceptovatelné, takže novou Radu nepodpoří.

Karel Březina (ČSSD) uvedl, že nejčistším řešením by byly předčasné, resp. mimořádné volby, což je ale nereálné, takže – byť »neplane láskou k Hudečkovi« - upřednostnili zodpovědnost a realismus. Miroslav Poche (ČSSD) z programu akcentoval dokončení tunelu Blanka, prodloužení metra A, rekonstrukci Ústřední čistírny odpadních vod a vytvoření nového územního plánu. Přiznal, že při jednání s TOP 09 došlo i na to, že by nový primátor či členové Rady mohli být obžalováni v běžících korupčních kauzách. Hudeček údajně nabídl svou případnou demisi, není ale součástí dohody.

Spor též vznikl ohledně obsazení postu předsedy kontrolního výboru, který zastává Petr Dolínek (ČSSD), ale kvůli »opoziční smlouvě« TOP 09 a ČSSD, která nedovoluje ČSSD navrhovat odvolání členů Rady apod., o něj nyní požádala ODS. Rovněž zastupitel za KSČM Lubomír Ledl upozornil na poměr zastoupení koalice a opozice v tomto výboru, které je v neprospěch opozice.

(kru)

20. 6. 2013  (kru)