mateřský šleh romana janoucha

Ne dosti toho, že rodiny z příhraničních západočeských oblastí jezdí nakupovat do Německa, kde pořídí, co potřebují, levněji a zdravěji, možná budou zakrátko umisťovat do německých školek i své nejmenší ratolesti...

[o]

Počínaje dneškem totiž mohou výrazně rozšířené školkové kapacity v SRN nabírat děti už od jednoho roku věku - aby se umožnilo rodičům vrátit se co nejdříve do práce. A zejména země bývalé NDR jsou v tomto ohledu připraveny perfektně. Zřejmě jim ve školkách zbudou i volná místa. Odtud jistě nebude daleko k tomu jednat i o nabírání přespolních dětí s cizí státní příslušností. Jak známo, u nás by tím leckomu Němci vytrhli trn z paty.

Kapacity českých školek jsou totiž hrubě nedostačující a umístit dítě do státní školky tzv. za lidovku se leckde stává utopií z řádu sci-fi. Mj. proto, že šance umístit své dítě (za každou cenu) se samozřejmě stala předmětem nechutných spekulací nejedné vykutálené české rodičovské hlavy... Tím spíš, že na drahé soukromé školky (potažmo jesle) většina rodin u nás samozřejmě nemá! Co s tím, milá Strakova akademie?!

Roman JANOUCH

1. 8. 2013  Roman JANOUCH