Mají psi také práva?

Zatímco za okny pěkně svítí sluníčko, moje nálada je na bodu mrazu. Způsobily to dva články, na první pohled naprosto nesouvisející. Ale jako vždy to chce takovou menší úvahu. A nejdřív krátký úvod.

Jako správný milovník psů často navštěvuji útulek města Kopřivnice. Každý návštěvník může pomoci nejen finančním příspěvkem, nějakými těmi pamlsky či granulemi pro psy, ale také zde může obětovat trochu času a zpříjemnit němým tvářím jejich smutný život v kleci a čekání na nové pány. Dostanete vodítko a alou ven. Málokdo si umí představit, jaké vděčnosti se můžete v těch psích očích dočkat za každé pohlazení nebo za to, že jste s ním na chvilku vyběhli z areálu útulku.

Pes za kilo

A nyní k té špatné náladě. První článek jsem si přečetla v Novojičínském deníku (ze dne 12. července). Jeho název se ptá, zda jsou psi pro město finanční zátěží? Autorka se v něm zabývá psími útulky a uvádí, že »některým (zastupitelům města Odry) se zdála částka, kterou město vynakládá, příliš vysoká.« Jeden pes podle autorky vyjde na 60 korun na den (v jiných městech pak až 100 korun), což zahrnuje jak krmivo, tak ostatní péči a opatření. Útulek města Kopřivnice, který pravidelně navštěvuji, má kapacitu 50 psů a jeho chod vyjde město na půl milionu ročně, jak uvádí článek.

Druhý článek (z 9. července) najdeme na serveru novinky.cz pod titulkem »Doživotí bez možnosti propuštění je proti lidským právům, rozhodl Štrasburk«. Podle článku by měli mít doživotně odsouzení možnost přezkoumání případu a možnost propuštění na podmínku.

Kolik stojí vrah?!

Tak. Vidíte ten výsměch? Samozřejmě je to můj názor, ale proč se nikdo z těch zastupitelů a všech těch pánů nahoře nezamyslí nad tím, kolik nás stojí za den jeden doživotně odsouzený vrah? Ale proč jim jako trn v oku vadí těch 60 až 100 korun na den za jednoho psa dočasně umístěného v psím útulku? Takže vrah v cele má s prominutím plnou penzi, samozřejmě přístup k televizi i do tělocvičny a nikomu to vůbec nevadí, zatímco psovi v útulku by nejradši buď sebrali i ty granule, anebo ho rovnou radši utratili, aby náhodou někomu nebyl na obtíž.

Ty ušetřené peníze za psy, kterých se zbavíme, pak půjdou kam? Co kdybychom za ně např. zařídili doživotně odsouzeným ještě větší komfort? To by byl vrchol lidských práv! A teď se ptám: jak to, že nikoho ani nenapadne například snižovat náklady státního rozpočtu tak, že vezmeme vězňům televizi? Ne, to by bylo proti lidským právům! Ale utratit psy? To je samozřejmě v pořádku. Vždyť je to JENOM zvíře!

Zajímalo by mě, co dělá doživotně odsouzeného (který dle důkazů zavraždil byť jen jediného člověka) lepším, než psa, kterého se zbavil majitel, psa, který byl týrán a odebrán majiteli či psa, který byl nalezený v popelnici v igelitovém pytli?

Téma pro Štrasburk

Co, kdyby se Štrasburk pro jednou zamyslel nad právy zvířat? Nebo je snad člověk (ač vrah) o tolik lepší než pes? To nám pěkně stouplo sebevědomí! Ale dobrá, pokud je lidstvo tedy tak nadřazené všem ostatním organismům, mělo by konečně přijmout taky nějakou odpovědnost, a ne jen pořád řvát po svých právech. Existují totiž i povinnosti. Jak se píše v Malém Princi: »Jsi zodpovědný za svou růži!« A kdo jiný než člověk psa vlastně vyšlechtil...? Kdo jiný než člověk si psa pořizuje...?

Než si aspoň někdo další uvědomí, jakou zodpovědnost má člověk na svých bedrech, budu dál chodit do útulku a utěšovat ty psy malou procházkou nebo pohlazením, že taky mají právo na život. Na důstojný život! A možná na to mají ještě větší právo, než někdo, kdo zavraždil několik lidí...

Adriana MÜLLEROVÁ
studentka (mezititulky redakce)

8. 8. 2013  Adriana MÜLLEROVÁ