Izraeli hrozí nálepka »Nežádoucí«

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová usiluje o to, aby unijní státy povinně označovaly výrobky pocházející z židovských osad, které Izrael vybudoval na Západním břehu Jordánu.

Je to v souladu s unijní politikou, která provokativní osadnickou politiku Izraele na okupovaných územích kupodivu správně trvale kritizuje. Izraelský deník Haarec včera napsal, že by se etikety mohly na výrobcích objevit už koncem roku, Unie ale toto časové vymezení popřela.

Ashtonová požádala dopisem několik evropských komisařů o stanovení pravidel pro označování zboží z osad. Uvádí v něm, že »většina členských států nedávno podpořila nebo požádala o stanovení těchto pravidel a o jejich začlenění do evropské legislativy«. Pravidla by prý mohla být zveřejněna do konce roku, což ale unijní zdroje agentuře AFP nepotvrdily. »Prozatím je brzy stanovovat časové limity,« řekla mluvčí Ashtonové Maja Kocijancicová. Dopis, z něhož čerpal Haarec, podle jejích slov není oficiální dokument, nýbrž pouze forma interní unijní konzultace.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor snahu o označování zboží z osad označil za zjevnou diskriminaci Izraele. »Je-li třeba zákazníka informovat o tom, že zboží pochází z kontroverzního území, pak musí Unie stanovit univerzální pravidla pro všechna taková území v Evropě a ve zbytku světa. Dát na index jednu zemi nebo jedno území se rovná diskriminaci,« snažil se odvrátit pozornost od podstaty věci.

Unie už vloni hovořila o tom, že použije evropskou legislativu i bilaterální dohody proti zboží z osad. Pro povinné označování těchto výrobků se letos znovu vyslovili ministři zahraničí 13 států, mezi nimi William Hague z Velké Británie a Laurent Fabius z Francie.

V Izraeli se připomíná, že najít pravidlo pro označování nebude snadné, jelikož bude těžké zjistit, které zboží přesně bylo vyrobeno v osadách ve firmách zaregistrovaných v Izraeli.

EU podobně jako USA trvale kritizuje Izrael za to, že odmítá zastavit výstavbu v osadách. Ty totiž leží na území, kde má v budoucnu vzniknout samostatný palestinský stát. Dnes v nich žije na 300 000 Izraelců, dalších 200 000 pak je ve Východním Jeruzalémě, který se má stát podle palestinských představ hlavním městem jejich budoucího státu.

USA nyní po dlouhé době obnovily izraelsko-palestinské mírové rozhovory - ale sotva se vyjednávači stihli jednou sejít, už bylo jejich další pokračování kvůli zmiňované nelegální výstavbě ohroženo...

(rj, čtk)

19. 8. 2013  (rj, čtk)