Ohlédnutí za žhavým létem a výhled na zdánlivě klidný podzim

V posledních týdnech a měsících jsme byli svědky nejen horkého počasí, ale i žhavého klimatu na politické scéně. Nečasova koalice dokázala během svého působení zažehnat spoustu bouří. Lze zmínit aféru s Věcmi veřejnými a jejím hlavním účinkujícím Vítem Bártou, boj o policejního prezidenta či ministry, kteří se poroučeli rychleji než kalendářní měsíce. Mohli bychom jmenovat dál a dál, ovšem článek by se stal tlustou bichlí.

Avšak poslední »bouře«, která zasáhla svými blesky i samotného premiéra Nečase, se stala křehké pravicové většině osudnou. Pravice se snažila o vzkříšení v čele s »čistou« a »neposkvrněnou« bojovnicí za svobodu a demokracii Miroslavou Němcovou, leč těmto proklamacím, které nápadně připomínaly boj proti zadlužení a korupci, už téměř nikdo nevěřil. Zvláště pak prezident Miloš Zeman, který na základě předvolebního slibu odmítl jmenovat »Nečasovu vládu bez Nečase« (resp. »Kalouskovu vládu s Kalouskem« - pozn. red.) a namísto toho pověřil sestavením tzv. vlády odborníků Jiřího Rusnoka. O míře odbornosti nové vlády a především o personálním složení by se dalo samozřejmě dlouze polemizovat. Shodněme se však, že Rusnokova vláda je nutným menším zlem, respektive součástí hry prezidenta republiky.

Naskytla se otázka, zda si Miloš Zeman nevykládá Ústavu po svém a nedostává se za hranici tohoto právního dokumentu. Na tuto otázku si odpovězme protiotázkou. Je ústavnější neohleduplné vládnutí vlády, která má minimální podporu, nebo kroky prezidenta, za kterými stojí podstatně větší část naší společnosti? Kdybychom připustili předešlou interpretaci o neústavnosti kroků prezidenta, museli bychom zpochybnit i legitimitu a ústavnost vlády, která v duchu demokracie (kratos=vláda, demos=lid) konala své kroky v rozporu právě s představami lidu!

Vláda Petra Nečase tedy padla a následovalo hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, kterému předcházelo mávání Miroslavy Němcové se 101 podpisy a novou většinou, která přišla »spasit« naši zemi. Její vidina jasné oblohy bez mráčků a klidného vládnutí se však brzy rozpustila jako ranní mlha. Dva poslanci ODS spustili ohnivou lavinu, kterou pravice nečekala, a jež definitivně zavalila šance pravicové koalice na napodobení bájného Fénixe, který se vždy znovuzrodil z popela.

Takto tedy skončilo období, kdy lidé pouze bezmocně přihlíželi, jak přicházejí o svou suverenitu. V říjnu se vší pravděpodobností bude mít lid možnost vystavit definitivní účet představitelům těchto politických stran a dát tak najevo, zda opravdu daná politická uskupení jednala v zájmu občanů či nikoliv.

Avšak nám podsouvaná alternativa v podobě ČSSD zatím nevypadá příliš růžově (chcete-li, oranžově)... Vnitrostranický boj a nejednotnost této strany není příslibem jednoty společnosti, kterou by měla nová vláda přinést. Levicové smýšlení strana popírá svými usneseními, kdy sice odmítá koaliční spolupráci s TOP 09 a ODS, ale rovněž se nechystá vyloučit se zmíněnými subjekty spolupráci. V překladu: »Lidé by nás vynesli na vidlích, kdybychom šli s pravicí do vlády, ale podpora pro menšinovou vládu by nebyla tak špatná.« Samozřejmě i taková podpora by znamenala ústupky případné vlády sociální demokracie směrem doprava, čili na stranu, kam většina Čechů nemá chuť se vydávat. Jedinou stranou, která dává impuls svým voličům o své připravenosti jít do voleb a relativní jednotě, se jeví dle mého názoru KSČM.

Proč jsem přesvědčen, že KSČM je nejlepší současná alternativa? Komunisté totiž přebrali zodpovědnost v mnoha obcích, městech i krajích. Spravují je zpravidla velmi dobře a neslyšíme žádná slova, která by ukazovala na nějaké korupční skandály či manipulaci s mocí. Komunisté nemohou slíbit, že mávnou kouzelným proutkem a vše ihned vyřeší. Mohou se ale k lidem chovat slušně, s úctou a snažit se eliminovat důsledky špatného řízení našeho státu během posledních let.

A proto je potřeba jít k volbám a volit skutečně levicovou alternativu. Alternativu, která neslibuje zázraky, ale slibuje zásady, které z politiky takřka vymizely!

Tomáš STUCHLÍK
místopředseda Komise mládeže MS kraje, člen KSČM Karviná

29. 8. 2013  Tomáš STUCHLÍK