Čisté nebe nad Kuňkou

Pod Kunětickou horou u Hradce Králové, resp. Pardubic, se tentokrát neuskutečnilo jen tradiční, již 23., setkání levicově zaměřených občanů naší krásné vlasti, ale poprvé se tu konala i Slavnost Haló novin, resp. dvojice Pavel Kováčik, Vojtěch Filip tu symbolicky, ranou do fotbalového míče, odstartovala předvolební kampaň KSČM před předčasnými parlamentními volbami 2013, které vyvrcholí 25. a 26. října t. r.

[podcast: 949]

Několik tisícovek pokrokově orientovaných Čechů, Moravanů, Slezanů, ale i Slováků a Němců uvítalo jasně modré nebe bez mráčku, pod kterým na pódiu vyhrával vítěz pátečního Country večera, v němž soutěžily skupiny TOMY Opočno, COUNTRY COLAPS Pardubice, CHRPA Chrudim a ELIXÍR Ohrazenice. O hodinu později vystoupila Kapesní kapela KAPKA, ale to už v improvizovaném diskusním stanu probíhala první ze tří besed dne, a to s novináři Haló novin. Ty, stejně jako později dosavadní poslance KSČM a při poslední besedě vedení ÚV KSČM, hostily lídryně obou pořádajících krajských kandidátek, za domácí královéhradeckou Soňa Marková a za pardubickou Květa Matušovská.

Mezi novináři Haló novin samoazřejmě nemohl chybět šéfredaktor Petr Kojzar, který se musel vypořádat s největším balíkem dotazů a odpovědí na ně s tím, že to zvládal jako skutečný profík, jakoby snad ani donedávna nebyl »jen« vedoucím sportovní rubriky, který si s politikou do té doby příliš nepotykal. Dnes? Dnes je to úplně někdo jiný. Mluví souvisle, plynně, bez papíru a hlavně prokazuje všeobecný rozhled. Ten projevil i redaktor oddělení domácího zpravodajství Radovan Rybák, jenž se ujal odpovědi na žhavou syrskou problematiku, oddělení zahraničního zpravodajství bylo zastoupeno autorem článku, server www.halonoviny.cz jeho technickým šéfem Martinem Kalousem, přílohy Helenou Kočovou a domácí borce doplňoval ještě Zbyšek Kupský. Fotografoval a na kameru natáčel pro vás Vladimír Slobodzian.

Stejně jako při této besedě, i při poslanecké a té s vedením strany rozdávala každému z dotazujících se hostů setkání pod Kunětickou horou vlastnoručně vyrobené svíčky s třešničkami právě Květa Matušovská a sama se nestačila divit, jak jdou na odbyt.

Mezitím už od 12 hodin na hlavním pódiu vyhrávala kapela Doklobouku a u stánků občanských sdružení či přidružených politických spolků korzovaly stovky a stovky lidí. Pochopitelně největší zájem zaznamenávaly prodejní stánky s knihami, časopisy, suvenýry, nápoji, ale i například skvělými poctivými domácími bramboráčky a klobásami, langoši či perníkovými specialitami - jak už se na přilehlý Pardubický kraj sluší a patří.

[o]

Děti si hrály v nafukovacím skákacím hradu, mohly se projíždět na konících, skákat na trampolíně či navštívit místní domácí minizoo, starší účastníci setkání zase uvítali oproti předcházejícím letům větší množství míst k sezení s velkými slunečníky, které chránily od spalujícího žáru slunce doprovázejícího příchod babího léta.

U hlavního pódia se prezentovaly (stejně jako při příchodu do areálu) Haló noviny a jejich vydavatel, a. s. Futura, resp. viditelná byla i reklama na v pátek otevřený jediný oficiální FaceBook KSČM, který najdete na adrese www.facebook.com/komunistickastranacechamoravy.

Tuto adresu připomněl při improvizované krátké besedě s moderátory setkání Petr Kojzar, který předal po boku generálního ředitele Futury Milana Špáse novináři roku 2013 ocenění a nezanedbatelnou finanční odměnu. Z ceny se radoval právě Martin Kalous, jehož zásluhou funguje nejen inovovaný web Haló novin, ale i oficiální facebookový profil HaNo, resp. zmiňovaný nový jediný oficiální FaceBook KSČM. Kojzar zmínil paralelu 23. setkání občanů pod Kunětickou horou, 23 ročníků, po které jsou vydávány Haló noviny, a vyjádřil tak přání, aby v nadcházejících volbách KSČM odcházela se ziskem 23 %...

Ve 13 hodin začal hlavní politický mítink za účasti předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa, dalších místopředsedů, minimálně poloviny dosavadních poslanců KSČM v PSP ČR, 1. náměstka královéhradeckého hejtmana Otakara Rumla, ale nechyběl například ani europoslanec GUE/NGL Jaromír Kohlíček, jenž později podle očekávání opouštěl prostor pod Kunětickou horou se svým přítelem, saským zemským poslancem »Linke.« Hajko Kozlem. Haló noviny při politickém mítinku opět zastupoval šéfredaktor Petr Kojzar. Ten fotbalové zahájení předvolební kampaně nadhazovače Pavla Kováčika a střelce Vojtěcha Filipa komentoval jako kousek hodný vyrovnání na 2:2 po včerejším nevydařeném kvalifikačním zápase našich s Arménci v pražském Edenu.

Nechyběla samozřejmě ani tombola s 11 cenami, přičemž tou hlavní byl televizor. Drobné dárky dostali i nejmladší, nejstarší a z největší dálky dorazivší účastníci setkání. Nejmladšímu evidovanému drobečkovi bylo necelých 10 měsíců, nejstaršímu evidovanému 89 let, z největší dálky přijela dáma až z 552 kilometrů vzdáleného Kežmaroku na východním Slovensku... Speciální VIP cenu dostane i 90letá stále svěží herečka Klicperova divadla v Hradci Králové Marta Svobodová Kolesová.

Zatímco pod Kuňkou vyhrával taneční orchestr TOX Poděbrady, program dvouvenního setkání se pomalu naplňoval. Přesto na místě zůstávalo stále ještě víc než 1000 návštěvníků a všichni si užívali vydařeného dne. Kéž by po něm následovaly i vydařené předvolební týdny a hlavně vydařený výsledek od volebních uren. Bez něj totiž budoucnost České republiky tak slunná jako sobota 7. září pod Kunětickou horou rozhodně nebude...

Roman JANOUCH

Audio: Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

FOTO - Haló noviny/Vladimír SLOBODZIAN

7. 9. 2013  Roman JANOUCH