Výhled pro levici více než dobrý. Hrozby však existují

Hrozba, která byla v dřívějších parlamentních volbách tradičním a největším nepřítelem levice, je v těchto volbách hrozbou paradoxně nejmenší. ODS, polorozpadlá strana, která je totálně zdiskreditovaná korupčními skandály, napojením na mafiánské struktury, a strana, od které se pravicový volič odvrací, bude ráda, když se ve volbách dostane do sněmovny. Taková strana hrozbu pro levici představuje velmi malou.

Větší hrozbu však představuje TOP 09. Tato strana má sice ten nejvíce protilidový a svým způsobem ultrapravicový program ze všech stran, ale na rozdíl od ODS je tato strana zatím relativně nezatížená skandály. Každý sice ví, že i tady sedí korupčníci a zločinci, ale na rozdíl od ODS je to zatím neoficiální, není to řešeno soudně, nebo je to již pro pravicového voliče zapomenuté, »zametené pod koberec«, jako např. korupce úředníků v resortu bývalého ministra sociálních věcí této strany, jenž mj. proslul velmi nevybíravým postojem vůči těm, kteří v dnešní nelehké době přišli o zaměstnání.

»Vznášející se opar« největšího podvodu na voliče, jaký si lze vůbec představit, tedy koalice ČSSD a TOP 09 je však naštěstí podle všeho vyloučený. 1) Středolevá strana by se nikdy neshodla na volebním programu se stranou ultrapravicovou, 2) v tomto směru je i zárukou pan prezident, který by, jak jím bylo řečeno, nikdy nedopustil takto ostudný povolební podvod na voliče a jelikož pan prezident svým dosavadním působením dokázal, že sliby na rozdíl od některých jiných politiků dodržuje, lze toto prohlášení brát jako opravdovou jistotu.

Pozor na Úsvit a ANO

Největší hrozba pro levici však přichází od stran, kde by to člověk čekal spíše málo. Jedná se o dvě strany, které se snaží působit jako strany ochraňující slabší a podporující pořádek v naší zemi. To je však čirý předvolební populismus, který se možná jen dobře poslouchá. A o jaké politické subjekty jde? O Úsvit přímé demokracie podnikatele Tomia Okamury a především o ještě nebezpečnější, více populistické, avšak skrytě (svým volebním programem a zejména lidmi, kteří jej řídí) nesmírně pravicové a asociální hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše.

Ten v rámci předvolební kampaně slibuje lidem zvýšení životní úrovně, ale při zahájení kampaně svého hnutí ANO v Plzeňském kraji nevěděl, že existuje ze zákona minimální mzda a podivil se, že si někdo vůbec »dovolí« nařizovat podnikatelům, kolik musí svým zaměstnancům minimálně zaplatit. A takovýhle člověk je prý (jak se pan Andrej Babiš prezentuje) tou nejlepší volbou pro naši zemi a dolních deset milionů.

Tyto malé strany, doslova lačnící po tom, aby se dostaly do sněmovny, se snaží využít špatné nálady ve společnosti, a proto v rámci předvolební kampaně prosazují to, co lidi nejvíce trápí. Jedná se o líbivá levicová hesla typu: Dáme lidem práci, zamezíme korupci, prosadíme přímou demokracii apod. Jedná se však o strany, které nemají žádné politické zkušenosti a pouze se snaží dostat k moci, kde by měly možnost prosazovat takové zákony, které by vyhovovaly jejich podnikání.

Jakmile by se tyto strany dostaly k moci, do měsíce nebude po jejich »sociálně spravedlivém« programu ani památky. Vzpomeňme na Věci veřejné, nebo ZMĚNU pro Liberec a Liberecký kraj, také strany se středovým či v případě Změny dokonce radikálně levicovým programem, který však měl pouze zamaskovat pravou tvář těchto stran a odtáhnout voliče od opravdových levicových stran, které hájí, na rozdíl od těchto nových politických subjektů, práva běžných občanů po 20 let.

Tyto strany jsou pro levici z určitého hlediska nebezpečnější než tahoun na pravici TOP 09, protože taková strana levicového voliče nenaláká. Ale strany jako ANO nebo Úsvit mohou svým populistickým programem zaujmout nerozhodnuté, levicově smýšlející voliče, kteří jsou znechuceni poměry posledních sedmi let.

Rada pro voliče

- Volte toho, kdo má opravdový recept na znovuoživení ekonomiky ČR (investice, progrese v rámci zdanění FO a PO a progrese v rámci odvodů SP a ZP).

- Toho, kdo chce, aby všichni lidé v ČR ve své zemi mohli důstojně žít a ne pouze přežívat od výplaty k výplatě (zvýšení mezd).

- Toho, kdo prosazuje to, co je samozřejmostí ve vyspělé společnosti, tedy bezplatné zdravotnictví.

- Toho, kdo chce zavést výstavbu nových levných bytů.

- Toho, kdo chce zamezit další zločinné privatizaci významných statků nutných pro chod státu.

- Toho, kdo chce opětovně deprivatizovat statky důležité pro chod státu.

- Toho, kdo prosazuje vytvoření nových pracovních míst jako základní bod svého volebního programu.

- Toho, kdo chce snížit DPH u základních potravin a zavést nulovou sazbu DPH na léky.

- Toho, kdo myslí i na vás, studenti (na vás, co proti nám demonstrujete), a chce uzákonit, že každý člověk po škole bude mít ze zákona právo na své první zaměstnání.

- Toho, kdo chce, aby školství zůstalo bezplatné a každý měl tedy rovné podmínky ke studiu.

Náš program

V našem volebním programu je toho však mnohem více. Věřte straně, která vždy pevně stála na straně občanů, i přesto, že na ni bylo posledních 20 let pohlíženo v médiích velmi špatně a celkově to neměla ve společnosti zrovna jednoduché.

A hlavně, dejte přednost čtení volebních programů před čtením volebních hesel na billboardech. Ten náš stojí za to.

V těchto volbách půjde skutečně o hodně. Půjde o to, zda bude stále pokračovat systém, který zde byl posledních 20, a především posledních sedm let, který je vhodný pouze pro ty nejbohatší; nebo nastane změna směrem, který bude vhodný a vstřícný i vůči těm, jež živí práce všeho druhu a ne pobírání dividend...

David ŠENKYŘÍK,člen OV KSČM Liberec

(mezititulky redakce)

19. 9. 2013  David ŠENKYŘÍK