Zeman navrhl řešení krize v OKD

Společnost RPG Byty by měla 44 tisíc bývalých bytů OKD postoupit nejlépe Moravskoslezskému kraji. Z výnosů, které činí zhruba 1,2 miliardy korun ročně, by se financovala útlumová těžba v dole Paskov.

S návrhem přišel včera prezident Miloš Zeman. Zároveň podpořil plán Rusnokovy vlády, aby důl byl v provozu do roku 2016. Je však třeba získat na financování útlumu těžby peníze. Řekl to po jednání s premiérem a zástupci zainteresovaných stran.

»Od počátku bylo špatné, že součástí privatizace se staly i byty, podnikatel Bakala je získal opravdu za cenu, která neodpovídala jejich hodnotě a už vůbec ne tržní ceně. Nájemné v nich dnes převyšuje nájemné v jiných bytech,« reagovala exposlankyně Milada Halíková, dvojka na kandidátce KSČM Moravskoslezského kraje pro sněmovní volby. Prezidentův návrh je jí sympatický. Řekla, že vzhledem k vysokým cenám jsou už stovky bytů OKD prázdných. Část nájemníků se také snaží o jejich koupi. »Spousta obcí se bytů zbavila, ale levicové radnice si bytový fond ponechaly. U nás v Havířově to bylo přes sedm tisíc bytů a radnice je dokáže spravovat za nájemné podle kvality od 50 do 90 Kč za metr čtvereční,« dodala.

Společnost RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v r. 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což však neudělala.

»Slova pana prezidenta z tiskové konference nám dovolte nekomentovat,« sdělil mluvčí OKD Marek Síbrt. Firma podle něj očekává, že partnerem pro další jednání bude premiér a resortní ministři. Miloš Zeman oznámil, že příští týden navštíví Moravskoslezský kraj, kde se setká i s hornickými odboráři. Je ochoten setkat se i s Bakalou, na takovém jednání by však musely zaznít konkrétní plány na řešení.

Jiří Rusnok prezidenta informoval o záměru vlády najít v zahraničí strategického investora, který by pomohl vyřešit problém nezaměstnanosti v MS kraji. Kvůli hledání partnera se za hranice státu vypraví ministr průmyslu Jiří Cienciala. Nový investor podle Rusnoka nemusí nutně zaměstnat propuštěné horníky. »Jde o to, aby obecně rostla nabídka pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji,« řekl premiér. Vláda podle Rusnoka pracuje i na dalších opatřeních, která by posílila kraj, premiér se zmínil o zvýšených investicích do sanací ekologických škod a zvyšování kapacit v oblasti rekvalifikací.

Stát by měl soukromého vlastníka pokutovat

Vlastník dolu minulý týden oznámil, že hodlá koncem r. 2014 uzavřít důl Paskov, kde pracuje asi 3000 lidí. Náklady na těžbu uhlí převyšují tržní ceny suroviny. Roční provozní ztráta činí údajně 1,5 mld. Kč. K delšímu provozování dolu je společnost ochotná pouze v případě, že se stát nebo kraj budou na tzv. sociální těžbě finančně podílet.

Bývalému místopředsedovi sněmovního hospodářského výboru Pavlu Hojdovi, lídrovi kandidátky KSČM na Karlovarsku vadí, že se nehovoří o jádru věci. »Když se zjišťuje dobývací prostor, zjistí se nejdřív, na kolik let a za jakou cenu vypadá těžba. Teprve pak se začne těžit. Na začátku jsou určité náklady, s nimiž se počítá. Ale těžba je nejlevnější, zejména ta hlubinná. Jsou největší zisky. Jak se jde do hloubky, náklady stoupají a zisky klesají. Horní zákon na to pamatuje. Ukládá vytvořit rezervu nejen na zahlazení následků důlní těžby, ale i na pozdější, méně lukrativní těžbu,« sdělil. Stát to podle něj nezajistil, soukromá firma těží, dokud má obrovské zisky, ale nevytvoří si do budoucna rezervy, a když těžba už pro ni není zajímavá, tvrdí, že na ni »doplácí«, zavře ji a horníky propustí. »Tak přece nemůže stát hospodařit, ani když nechá zprivatizovat doly. Vždyť by si tím nechal zruinovat poklad, který má v zemi. Tímto postupem se nevytěží zhruba polovina vytěžitelného uhlí,« zdůraznil Hojda. Myslí si, že by stát měl přijít naopak se sankcemi vůči soukromé firmě za porušení zákona.

(ku)

25. 9. 2013  (ku)