Mírová cesta Mnichov - Praha

V Mnichově v neděli odstartovala mezinárodní protiválečná akce k 75. výročí Mnichovské dohody, cesta přes SRN a ČR, která v Praze vyvrcholí příští úterý, 8. října, ve 14 hodin na náměstí Jana Palacha. Akce nese pro Čechy trochu kontroverzní název Třídní boj místo světové války a podílí se na ní německé a české organizace (převážně občanská sdružení a politické strany), zastoupena je ale také KS Polska.

Z české strany je mezi organizátory KČP, KSM a sdružení Vojáci proti válce, na německé straně ze známých subjektů např. část KPD, FDJ, jednotlivé složky odborů IG Metall či obecně organizace vracející se k odkazu NDR, kterou považují za aktuálně anektovanou...

Včera Klassenkampf statt Weltkrieg začal v Mnichově mj. u hudební školy, ve které se kdysi mnichovská zrada finálním podpisem mocností završila, dnes se jede z Mnichova přes Ingolstadt, Kelheim až do Řezna, zítra z Řezna do Norimberku, ve středu z Norimberku do Bayreuthu, ve čtvrtek pak kolona vojenských vozidel s mírovými nápisy a červenými prapory poprvé překročí hranice ČR, když zamíří do Aše, v pátek ji uvidí Češi v Chebu a Plzni, no a v sobotu se pak z Plzně přes Beroun dostane poprvé do Prahy. V neděli ještě zavítá do Lidic, aby pak poslední dva dny znovu patřily průjezdům Prahou.

(rj)

29. 9. 2013  (rj)