Společenská změna smýkaná kompromisy

Voliči se těšili na změnu a mnozí podle toho volili. Ovšem jaký obsah by ta změna měla mít, se v kampani moc neprojevilo. Určité kontury nabízejí průniky programových postojů některých stran, zvolených 26. října do Poslanecké sněmovny. Zejména těch, o kterých se uvažuje jako o možných koaličních spojencích. Jedno je z povolební matematiky zcela zřejmé.

Ať se Andrej Babiš jako stínový vítěz těchto voleb nakonec ohledně svého angažmá ve vládě rozhodne jakkoliv, tak pokud by pro neshody nedošlo k dalším předčasným volbám, bez jeho hnutí ANO 2011 si žádná vláda »ani neumyje ruce«.

Podívejme se především na oblast hospodářské politiky, a jaké reálné změny zde mohou pod taktovkou ANO 2011 nastat. V předvolební kampani přeci Babiš opakoval, že vláda Petra Nečase svou nekompetencí totálně zadusila naši ekonomiku. Nyní ovšem přichází čas, kdy bude nutné přejít od slov k činům a ukázat, jak to myslel se změnami. Konkrétně narazí při tom, že v ANO 2011 se teprve nyní začíná sestavovat rada ekonomických poradců.

Pokud jde o daňovou problematiku, tak tu od hnutí ANO 2011 čekat asi nemůžeme. Ve volebním programu hnutí ANO 2011 lze najít požadavek na zachování rovné daně z příjmu ve výši, která má být platná od roku 2015, tj. 19 procent. S ohledem na vyjednávání ovšem Babiš lavíruje, když tvrdí, že za podmínky fungujícího státu by mu určitá progrese nevadila.

Připomenu, že ČSSD navrhovala před volbami progresivní daň z příjmu fyzických osob, a to s pomocí druhé sazby 30 procent nad 100 000 Kč z hrubé mzdy. KDU-ČSL navrhuje progresivní zdanění ve třech pásmech – 12 procent, 20 procent a 28 procent. Téma progrese tu tedy je, ale velmi symbolické, s minimálním daňovým výnosem.

Rezolutní je Babiš, pokud jde o zvýšení daní z příjmů u velkých firem, tedy u druhé sazby korporátní daně. Protože tuto věc požadovala pouze KSČM a ČSSD (KDU-ČSL nechce zvyšovat daně pro firmy), je její prosazení opravdu v tomto volebním období nepravděpodobné. Velké, většinou nadnárodní korporace si mohou oddychnout. Na příjmové straně státního rozpočtu Babiš předpokládá pouze zlepšení výběru daní, jak dosáhnout alespoň tohoto cíle v řádu kolem dvou set miliard korun ovšem neříká.

Hnutí ANO v daňové politice deklarovalo ještě podporu návratu snížené sazby DPH z dnešních 15 procent na deset. Nehovoří při tom o rozsahu položek zařazených do této sazby. ČSSD prosazuje snížení DPH na léky a také hodlá zavést nulovou daň na knihy. KDU-ČSL by chtěla nižší sazbu DPH také na úrovni deseti procent. Tento krok bude nutné zbilancovat ve státním rozpočtu a bez vyšších daňových příjmů by to znamenalo škrty na straně výdajů.

Co bude asi nemalým problémem, je udržitelné financování veřejných služeb. Ve svém programu hnutí ANO ještě prosazovalo výraznější zásluhovost v rámci prvního (státního pilíře penzijního systému) a automatické členství v druhém (fondovém) pilíři jako záruku dostatečné robustnosti systému kapitálového spoření. Po volbách už Andrej Babiš naznačoval, že druhého pilíře by nebylo třeba, kdyby v prvním pilíři byl dostatek zdrojů. Ovšem proti navyšování nákladů práce, tedy i odvodů na sociální a zdravotní pojištění, je resolutní. Je tedy otázkou, jak pochodí ČSSD, která prosazuje zrušení neúspěšného druhého pilíře, stejně jako KDU-ČSL (ta ještě přidává zvýšení vlivu počtu dětí a výše mzdy na celkovou výši penze).

Bolavým tématem bude korekce veřejností kritizovaného zákona o vztahu státu a církví. Proti přijetí tohoto zákona Andrej Babiš nikdy nevystupoval, a například ve volební kalkulačce www.kohovolit.eu se ANO 2011 vyjádřilo, že je proti zastavení vydávání majetku církvím v rámci zákona o tzv. církevních restitucích. V povolební debatě se ale Babiš připojil k myšlence ČSSD odložit o rok zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, během něhož by si teprve ujasnil pozice. KDU-ČSL jasně podporuje stávající podobu zákona o tzv. církevních restitucích. Takže se může v této trojici hrát na odklad bez nějakého politického závazku problém řešit.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda ÚV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 85 hlasů.

Jiří DOLEJŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


zlaty.zajic
2013-11-07 17:17
Co takhle snížit DPH na potraviny, které jsou předražené, udělat
pořádek ve vyplácení sociálních dávek, např. stanovit, že
starobní i invalidní důchodci, kteří mají důchody ať už starobní
či ČID a nějaké příspěvky na bydlení a po zaplacení nájmů jim
zbude méně než 3410 Kč, tak aby jim to bylo do 3410 dorovnáno anebo
nemuseli platit u doktorů a ani v nemocnici. MPSV a ÚP dnes totiž tahle
lidi klidně nechají chcípnout hlady a budou jim vykládat máte přece
příjem. Je to moje zkušenost i zkušenost mnoha dalších lidí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.