Reklama

Langerova bramboračka

S odstupem, a tedy snad pro větší objektivnost, promluvil o katastrofálním volebním výsledku ODS její dlouholetý čelní představitel Ivan Langer. Poslanecký veterán, jenž se dostatečně zdiskreditoval a kterého ani voliči této pravicové strany nechtěli ve sněmovně už před třemi roky. Proto ho vykroužkovali. Člověk, který má sice vystudovány dvě vysoké školy (medicínu a práva), ale před poslancováním nikdy neokusil, co je to skutečně pracovat.

Tak prý podle exministra vnitra, jenž tento resort v době svého šéfování dokonale rozvrátil, za volební fiasko mohou lidí, kteří stáli tři roky v čele strany. Stále pan Langer nepochopil, nebo nechce pochopit, že tato pravicová strana dostala konečně spravedlivé vysvědčení za celé působení na naší politické scéně. Byla totiž založena Václavem Klausem s programem, který legalizoval drancování naší země ekonomicky i morálně pomocí politiky. Velmi rychle si do ní našli cestu a vystoupali v ní vzhůru lidé, jimž neleželo na srdci, aby se Československo, resp. Česká republika, zařadila mezi nejvyspělejší evropské státy, ale pouze osobní prospěch. To zná přece pan Langer sám ze své praxe. Bohužel, voliči stále za ty dlouhé roky nepochopili filozofií vedení ODS. Snad i proto, že sami toužili po nějaké té »malé domů«

Jistěže to, co prováděla vláda jeho spolustraníka Nečase s občany této republiky tři roky, velmi zviklalo její dosavadní voliče. Teď se pan Langer staví do role velkého mentora a ukazuje na Nečase, Němcovou, Kubu a spol. Bylo by dobře, kdyby také s odstupem času pohovořil o svých nesmyslných reorganizacích na »vnitru«, proč ho mafián Mrázek nazýval důvěrně »Íčko«, proč se tak často objevuje jeho jméno ve spisu Krakatice pojednávající o organizovaném zločinu. Pan Langer by mohl více sdělit občanům o tom, proč v roce 2008 dostala bez výběrového řízení zakázku na praní policejních uniforem jedna firma. Majitelem oné firmy byl jeho olomoucký známý Tomáš Paclík. Je vám to jméno povědomé? No jistě: tento pán dnes vlastní fotbalovou Viktorii Plzeň. Z prádelny až do Ligy mistrů, proč ne!

Neměli bychom toto zapomínat, když se nám pan Langer připomíná a snad by chtěl oživit svou politickou mrtvolu. V pozici velkého analyzátora říká: »Teď je nutné velmi přesně definovat příčiny a na základě těch příčin se rozhodnout, jaké řešení zvolit.« Normálně se těmto řečem říká také mlácení prázdné slámy. Příčiny volebního debaklu jsou přece notoricky známé a celkem snadno je pojmenuje každý, kdo tady žije a vnímá realitu. Pan Langer je však jiného názoru, když doporučuje »oprášit ideové základy, napsat praktický program, k tomu všemu vzít politický marketing, promíchat, protřepat a z toho udělat zajímavou, atraktivní, pro voliče přitažlivou směsici důvodů, proč se k ODS mají vrátit«.

Doporučovanou »bramboračku« už přece vaří ODS celá léta. Jen ta poslední byla přece jen tak nechutně okořeněná, až se z toho občanům České republiky udělalo špatně. Politický systém ČR jistě potřebuje Langerovými slovy »autentickou pravici«, ale tou se nemůže nikdy stát strana provázaná klientelismem a korupcí, naplněná převážně lidmi s touhou po osobním prospěchu a moci. ODS nikdy nešlo o pravicové myšlenky a ideály a politická rozhodnutí prosazovala jako korouhvička podle větru, který právě vane. Proto i Langerova aktuální slova jsou a zůstanou pouhým tlacháním. Doufejme, že toto elitářské uskupení v příštím parlamentním účtování upadne do úplného zapomnění.

Vladimír SLOBODZIAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 159 hlasů.

Vladimír SLOBODZIAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.