REDAKČNÍ SLOUPEK

Usnesli se

Měl jsem tu čest zúčastnit se dalšího ročníku Vratimovského odborného semináře. Přestože už má bohatou historii, já byl osobně přítomen poprvé. A jsem rád, že jsem byl u toho, když vystupoval Peter Staněk z Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd. Ekonom, který o ekonomice umí mluvit i tak, aby se spousta číselných údajů dala pochopit v širších souvislostech.

Vědec, který tvrdí, že povinností vědců je hledat pravdu a že naštěstí je alespoň pár takových »fanatiků« jako on, Jan Keller nebo Oskar Krejčí. Doporučuji všem najít si jeho vystoupení - bude publikováno v příštích několika týdnech v Naší pravdě – pak pochopíte, proč ve Frýdku-Místku odcházel za skandovaného potlesku. Je to jedním slovem, které sám několikrát použil, pikoška!

Také vystoupení dalších jmenovaných sklidilo zájem. Keller mimo jiné dostal dotaz, jak prezentovat mladým levicovou politiku. Odpověď je možná překvapivá – nejjednodušší je vycestovat do zahraničí a osobně se přesvědčit, jak to funguje. Nevím, proč mám pocit, že něco takového už jsem slyšel, když mi bylo tolik, že jsem byl považován za mladého…

Krejčí se pak zajímavě přeřekl. »Vláda bude zastavena, otázkou je, kdo přijde pro ní,« přidal nechtěně do předposledního slova písmenko r. Někoho tak mohlo napadnout, že zubatá nebo kdosi s »klepety«. Ve skutečnosti chtěl asi jen upozornit na to, co říkal dědeček jednoho mého známého – proti zlu se má bojovat opatrně, může po něm přijít ještě větší zlo. A to byl vlastně také jeden z výstupů letošního Vratimovského semináře – hrozí ultrapravizace mladé generace.


Otázkou je, do jaké míry tomu mohou pomoci či zabránit nadcházející prezidentské volby. I o nich se na semináři mluvilo. Zazněl třeba dotaz, zda by za vyjádření podpory kandidátovi ČSSD nemělo být požadováno zrušení usnesení, které bylo přijato na 27. sjezdu ČSSD v Bohumíně v roce 1995: »Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL.«

Mluví se v něm o závěrech hradeckého sjezdu. Zná každý z těch, kteří se dnes ohánějí tzv. bohumínským usnesením alespoň nějakou část těchto závěrů? »Naše zkušenosti s arogancí moci, projevující se zejména u Občanské demokratické strany, a neslučitelnost programu této strany s naším programem, nás vedou k rozhodnutí být opozicí vůči pravicovému neokonzervativismu,« píše se pak kromě jiného v oněch závěrech hradeckého sjezdu.

Zbývá pak jen dotaz: Je opravdu tak jednoduché požadovat po ČSSD za vyjádření podpory jejich kandidátovi zrušení bohumínského usnesení s tím, že jinak bude podpořen ten, kdo byl na obou sjezdech zvolen předsedou ČSSD a kdo podepsal opoziční smlouvu?

Zbyšek KUPSKÝ


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 38 hlasů.

Zbyšek KUPSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.