Špetlův buk.

Justýnčina stezka

Studánek s léčivými účinky je v naší zemi bezpočet. Jen jedna z nich se však objevuje v »Babičce«, nejslavnějším díle Boženy Němcové. Její voda měla uzdravit hluchoněmou dívku Justýnku.

Vydáte-li se tedy po sedmikilometrové Justýnčině stezce, mající počátek ve Slatině nad Úpou, dojdete po chvilce k prameni se soškou klečící dívky pod kostelíkem v Boušíně. Svatostánek je postaven v gotickém slohu a nemá ani věž.

Studánka se soškou klečící Justýnky.

Spolu s farou, hřbitovem a čtyřmi domy tvoří však jedno z míst, jež ve své kronice »U nás« zachytil Alois Jirásek a režisér Moskalyk v 70. letech zčásti použil ve filmu Babička. Zajímavostí stezky je i prastarý Špetlův buk, co pamatuje třicetiletou válku. O něco později – v polovině 19. století – prý v něm či pod ním schovávala lupičská rodina Špetlů »své« cennosti. Jak vidíte na snímku, pár pátků už leží vyvrácen z kořenů napospas přírodě; přesněji od vichřice ze soboty 17. května 2008.

Marcela HORKÁ

FOTO - Haló noviny/Vlastimil HLOUPÝ


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

Marcela HORKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.