Zamyšlení Romana Janoucha

Reflex spadl z Marsu

Nejlepší éra v dějinách našeho národa. Havel - skutečný prezident. Zdražování pro naše dobro. Řády ovaru, bílé myši, virózy, lhaní či popelníčku. Co nebylo, je a nebylo by... atd., atp.

Radikálně pravičácký týdeník Reflex, Kalouskova, resp. knížepánova hlásná trouba, u níž ovšem stranická orientace n. r. od Haló novin veřejnoprávním managementům nevadí (a tak redaktoři tohoto extrémně neoliberálního plátku jsou k »expertnímu« komentování aktuálních událostí pravidelně zváni), hodnotil 24 let od 17. listopadu 1989 - ostatně jako všechna další periodika. A stejně jako všechna další periodika i Reflex hodnotil tzv. sametovou revoluci a její plody po svém. Ovšem v tomto případě to skutečně stálo za to... První dvě hlášky z úvodu tohoto komentáře se totiž objevily už na titulu výročního Reflexu, což mne spolu s fotografií Václava Havla vedlo k tomu, abych si výše nastíněné ideologické školení nenechal ujít a čtyři pětky za »perlu« pravicové žurnalistiky tentokrát investoval.

Čekal jsem všelico, ale takovou masáž, jakou předvedlo duo Šafr, Stoniš už v editorialu, to ani omylem. Podle tahounů Reflexu žijeme v ráji na zemi. A co že za tímto jejich »přesvědčením« stojí? Dvě věci. Zbavili jsme se tisíckrát omílaného »komunismu« a máme tuhletu... svobodu a dééémokracii. Tedy prý máme. A dokonce se podle značně poupravené srovnávací tabulky převzaté ze serveru zakomunistu.cz máme i nesrovnatelně lépe co se životní úrovně týče. Platy jsou prý všeobecně sedmkrát větší než v onom roce 1989 a když vyberete příhodné zbožní položky (jejichž cenu z dob Velkého Listopadu vynásobíte sedmkrát), tak zjistíte, že vlastně nezdražilo skoro nic, naopak! Ovšemže ale třeba taková záležitost jako výše nájmu v oné »usvědčující« tabulce chybí - pro jistotu...

Ze současné hlavy státu dělá Reflex zhuleného ožralu a umírajícího samolibého ješitného pomatence, zatímco jím velebený »skutečný prezident« samozřejmě nikdy nepil, nežral, nekouřil jako fabrika, nechuravěl (a když, tak jen kvůli tomu, jak kdysi trpěl v »komunistických« kriminálech) a samozřejmě nelhal. A pokud už by připustili, jak v 89. sliboval, že nikdo nechce bourat socialismus a že mají skončit všechny vojenské pakty, že tady nebude kapitalismus a nezaměstnanost a že nás tím vším komunisté jen straší a neměli jsme jim to tudíž věřit, pak by tohle všechno dané hlavy pomazané jistě označily jen za nechtěný prvek Havlovy dobrácké nepolitické naivity. Co přece velký dramatik světového formátu zvoral, pokud by tedy něco takového kdy Reflex vůbec připustil, to bylo naprosto nevinné, vlastně roztomilé. Záměr? No to ani v nejmenším... Zato Zeman, to je symbol všeho zla na Zemi. Co na Zemi, rovnou ve vesmíru!

Chtít po Reflexu 17. listopadu uctění památky padlých studentů z roku 1939, to samozřejmě nehrozí. O nich v celém čísle nenajdeme (skoro?) ani slovo. A chtít něco jako odborný nepopulistický podklad, seriózní polemiku zástupců jednotlivých politických a filozofických směrů, tak to už vůbec nemáme nárok. Zeptat se třeba pana profesora Václava Bělohradského, jestli tady skutečně nějaký komunismus vůbec kdy byl a proč se nyní rozevírají nůžky mezi jednotlivými společenskými vrstvami tak jako nikdy v minulosti, zda práce všech možných managerů a podnikatelů je skutečně stonásobně hodnotnější než třeba práce zdravotních sester či pedagogů nebo vědeckých pracovníků, to bychom si dovolili moc... V něco takového doufat od arcilhářů, kteří nás týden co týden přesvědčují, že kde Kalousek hospodaří, tam se všechno daří, by asi skutečně bylo mimo mísu. A najít někdy objektivní rozbor termínů jako korupce, tunelování, sobectví, lichva, exekuce, likvidace střední třídy apod., a to už vůbec nezmiňuji varovná globální témata a hledání cesty k jejich řešení, to bych byl patrně blázen.

Ano, je pravda, že my v Haló novinách také nedáváme prostor politikům jako Mirka Němcová či Petr Gazdík například, jenže Reflex přece na rozdíl od nás není stranický, je objektivním a vyváženým »nezávislým« periodikem. Nebo ne...?!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 226 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


zlaty.zajic
2014-01-06 16:46
Autor článku napsal pravdu, Havel restituoval majetek a také jeho
kámoši a obyčejní lidé restituovali bídu.Byl to jen obyčejný
podvodník, který oblbl 90 procent národa, podle článku v britských
novinách v roce 1992 pil první ligu , byl humanitární bombometčík a
podle Britských listů se tu v roce 1994 sešel na tajné schůzce v Praze
s Augustem Pinochetem, aby mu prodal zbraně.Jeho dramatická díla měla
úroveň dosti nevalnou a jeho film Odcházení byl děs.A to je ještě
slušné vyjádření. Byl to agent placený Západem.
ladislav_venc
2013-11-24 18:23

24.11.2013 Stalo se zvykem lidí z pravé strany
politiky neskutečně lhát, a vybírat si jen to,co se jim hodí do
krámu.Tak jsme informováni o tom,jak si vlastně žijeme daleko lépe
než v minulosti,ale podle peněženky víme,že je to právě naopak.
Jednoduchým příkladem jsem já.Za minulého režimu programátor Nc
strojů –plat 2700 Kč .Měl jsem 3 děti a každé 2 roky po prodeji
auta starého jsem našetřil na auto nové. To
nejdůležitější o čem se nechce některým hovořit je cena
bydlení dříve a dnes.To je však to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ,protože až
po této platbě nám buď zůstanou nebo nezůstanou peníze na to
ostatní. Z platu 2700 Kč jsem platil za bydlení s všemi poplatky 450
Kč za 3+1 v panelovém domě.Což propočtem vychází,že k
volné Útratě jsem měl 84% mzdy. A jak se mám dnes ? Záměrnou
likvidací českého strojírenství jsem přišel o práci programátora
a vzhledem k mému věku a nedostatku nabídky práce jsem nyní rád,že
mohu alespoň uklízet za 9300 Kč.Po zaplacení bytu 7500 Kč, mi zbyde
1800 Kč což je 19% mzdy.Do toho ceny dříve a nyní. Tak,kdy
jsem se měl lépe? Rozhodně před rokem 1989.
petrpundr
2013-11-21 11:49
S autorem článku nelze než plně souhlasit.Škoda jen že zapoměl k
oněm dvěma jménům " novinářů "na začátku článku
přidat i jména dalších žumpovních pisálků jako je Jandourek,Holec a
hlavně Buchert. To jsou hlavní hlásné trouby " Bratrstva
knížecího číra " .Jandourek je veden hlavně jako
Zemanobijec,zatím co Buchert aspiruje se svými vymysly na autora roku ,v
kategorii sci-fi. A že nedostávají prostor v HN Němcová a Gazdík je
velice správné,jejich prostor je totiž pouze za katrem,tam už dávno
patří.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.