Reklama

Církev, s. r. o.

Zloděj křičí »chyťte zloděje«. Nějak v tomto duchu mi v poslední době připadají vyjádření našeho »úžasného kardinála« Dominika Duky, když se byť zatím jen mluví o určité korekci či, nedej bože, redukci »církevních restitucí«. Až téměř hysterické výroky lze připisovat pouze tomu, že by najednou on a firma, v jejichž barvách vystupuje, mohli přijít o část toho, co jim bylo tak velkoryse nabídnuto a co jim nikdy, doslova nikdy přímo nepatřilo a co měli často jen propůjčené nebo k užívání. Vůbec nezávidím »Bohoušovi« jeho pozici, před volbami se »restitucemi« oháněl a možná právě to zabránilo ještě většímu propadu ČSSD, nyní ale vlivem povolební konstelace zřejmě moc možností nemá. S Agrofertem a fráterníky v zádech může tak akorát o »restitucích« opět pouze mluvit.

On by možná ani ten Duka, který nám před volbami vysvětloval, koho máme volit, nebyl tak zatvrzelý. Jenže Duka má své šéfy až daleko pod Alpami a ti nejsou rozhazovační, jak dokazují zájmy Vatikánské banky. Proto pro jistotu je tu i kontrolor Vlk a navíc militantní Bělobrádek, který pro jistotu drží předsedu ČSSD »pod krkem«, aby se náhodou s »restitucemi« nepohlo. Když totiž jde o majetek, žerty jdou stranou. Firma, zvoucí se římskokatolická církev, přeci musí získat vliv. Je jedno jak. Účel světí prostředky. A vůbec při tom nevadí, že »církevní restituce« prošly těsným schválením jen díky pravicovému poslanci, odsouzenému za korupci. Stejně tak nevadí, že církve dostaly za metr čtvereční pozemků, které vesměs měly jen kdysi »zapůjčeny«, jako náhradu čtyřicet korun a ostatní pouze čtyři koruny nebo taky nic. Lidé jsou tu přeci od toho, aby církve »krmili«, a je jedno, zda jsou věřící, agnostici nebo dokonce ateisté. Robota musí platit pro každého. Potrestat národ, jenž je snad nejateističtějším národem na světě, tím, že se na jeho úkor obohatím, je dokonce hodné požehnání.

Nepochybuji přitom o tom, že Bible je krásná kniha. Sami její tvůrci však na samém počátku na ty budoucí výkladce zbožnosti tak trochu upletli bič. Jsou v ní totiž zaznamenány i různé morální hodnoty. Navíc, katolická církev své příznivce svazuje Mojžíšovým Desaterem, v němž je i známé slovo nepokradeš. Vládnoucí moc si často píše zákony na míru, a mnohá staletí jí byla právě katolická církev. Tak kde udělali fráterníci chybu?

Ale zapomněl jsem, nejde o chybu. Tím »desaterem« se vlastně mají řídit »obyčejní« lidé. Církevní hodnostáři berou raději svoji firmu jako společnost s ručením omezeným…

Tomáš CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 343 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama